Zgodnie z umową polsko – czeską o małym ruchu granicznym (Dz. U. z 2002 r. Nr 185, poz. 1540) do przekraczania granicy państwowej w tzw. małym ruchu granicznym oraz pobytu w pasie małego ruchu granicznego uprawniają:
1) dowody osobiste lub paszporty,
2) legitymacje szkolne wraz z imiennymi listami zbiorowymi uczestników zorganizowanych grup szkolnych, poświadczonymi przez właściwy organ gminy wchodzącej w obszar pasa małego ruchu granicznego.
Dzieci, które nie posiadają dowodów osobistych lub paszportów mogą przekraczać granicę państwową i przebywać w pasie małego ruchu granicznego w towarzystwie jednego z rodziców lub opiekuna, jeżeli są wpisane do ich dowodu osobistego lub paszportu.
Dzieci będące uczestnikami zorganizowanych grup szkolnych mogą przekraczać granicę państwową i przebywać w pasie małego ruchu granicznego wyłącznie pod opieką nauczyciela lub pełnoletniego wychowawcy posiadającego paszport lub dowód osobisty.
Jeżeli z dokumentów, nie wynika, że jego posiadacz jest zameldowany w pasie małego ruchu granicznego, wymagane jest posiadanie dodatkowego urzędowego poświadczenia zameldowania na pobyt stały lub czasowy.
Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym obywatel Rzeczypospolitej Polskiej może przekroczyć granicę państwową do państw UE na podstawie:
paszportu – zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o paszportach (Dz. U. z 1991 r. Nr 2 poz. 5 z póź. zm.). Ponadto osoby niepełnoletnie (dzieci do lat szesnastu) o ile są wpisane lub dopisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego, mogą odbywać podróż pod opieką posiadacza paszportu.
dowodu osobistego – zgodnie z przepisem art. 1 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. z 2001 r. Nr 87 poz. 960 z późn. zm.) który stanowi, że „Dowód osobisty jest dokumentem: uprawniającym obywateli polskich do przekraczania granic między państwami członkowskimi Unii Europejskiej”. (Od 1 maja 2004 r. istnieje także możliwość ubiegania się o dowód osobisty dla niepełnoletnich dzieci poniżej 13 roku życia.) |