wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Obiekty:  
 Dane kontaktowe
 Opinie
 Pełny opis
 państwo  
  › atrakcje
  › przyroda
  › rekreacja
  › podstawowe informacje
    » ludność
    » polityka
    » podział administracyjny
    » religie
  › praktyczne informacje
    » przekraczanie granicy
    » język
  › geografia
    » topografia kraju
 
Logowanie:  
Login:
Hasło:
przypomnij hasło
Przypomnij hasło:  
Login:
Email:
Na adres email podany przy rejestracji zostanie wysłany email z nowym (losowo wygenerowanym) hasłem, które będziesz mógł/mogła zmienić po zalogowaniu do systemu.
Szukaj:  
Dowiedz się więcej :
 Szukaj
 
Dla obiektów :  
Zaprezentuj swój obiekt w serwisie :
 Dodaj obiekt
 Kontakt

 Wiadomości

WJAZD OBYWATELI POLSKI NA TEREN GRECJI
ZASADY WJAZDU NA TEREN GRECJI
Przyjęcie w poczet nowych Członków Izby
Tarnowskie Góry - spotkanie robocze Zarządu.
Bezpieczne Ferie 2019

Więcej wiadomości >>

Albania - państwo


państwo

oficjalna pełna nazwa: Republika e Shqipërise
waluta: lek albański kod trzyliterowy: LK
stolica: Tirana
ilość mieszkańców w stolicy: 0,518 mln

większe miejscowościilość mieszkańców
Durrës 0,086
Szkodra0,082
Vlora0,074

długość granic: 720 km
powierzchnia: 28748 km2
odległości północ - południe: 112 km
ilość mieszkańców: 3,209
gęstość zaludnienia: 124 osób/km2
religia: prawosławie, islam, katolicyzm
kod telefoniczny: +355
kod samochodowy: AL

atrakcje

warto zwiedzić:
Ruiny starożytnego miasta Butrint (amfiteatr, świątynia Eskulapa, chrześcijańska Bazylika, turecka cytadela).
W mieście Girokastra(Dżirokastra): Twierdza i urocze Stare Miasto.
Berat - "Miasto Tysiąca Okien", Twierdza Kala i Meczety, zabytki wpisane na listę UNESCO, muzeum ikon ze szkoły słynnego mistrza Onufrego,cerkiew św Trójcy, zabytki wpisane na listę UNESCO.
Meczety i cerkwie najczęściej zamknięte, należy szukać osoby posiadającej klucze, która chętnie i bezpłatnie wpuści do środka. Fotografowanie wewnątrz świątyń nie napotyka przeszkód. Natomiast w Muzeach zakaz fotografowania jest restrykcyjnie przestrzegany.

rozrywka:
Pogradec jest największą albańską miejscowością nad jeziorem. To kurort polożony w malowniczej scenerii, z długim deptakiem spacerowym i parkiem ciągnącym się wzdłuż brzegów jeziora


przyroda

pomniki przyrody: Syri I Kalter (Niebieskie Oko)

rekreacja

baza turystyczna:
Baza turystyczna jest słabo rozwinięta. W Tiranie można zatrzymać się w kilku hotelach - koszt noclegu od jednej osoby za dobę wynosi 50-200 USD, na wybrzeżu można skorzystać z pensjonatów - ceny od 30 do 50 USD od osoby za dobę. Brakuje pól namiotowych i kempingów.

Dla podróżników poolecamy wydawnictwo VERLAG - Albanien w skali 1:300 000


podstawowe informacje

dane teleadresowe Ambasady na terytorium RP:
Ambasada Republiki Albanii ul. Altowa 1, 02-386 Warszawa tel. (0-22) 824 14 27, 658 03 31, fax (0-22) 824 14 26 e-mail: alb@atos.warman.com.pl

dane teleadresowe Ambasady RP:
Ambasada RP Rruga e Durresit 123, Tirana tel. (0-0355-4) 234-190; Fax (0-0355-4) 233-364 e-mail: polemb@albaniaonline.net

ubezpieczenie:
Ubezpieczenia osobowe nie jest obowiązkowe. W Albanii nie ma towarzystw współpracujących z polskimi firmami ubezpieczeniowymi.

potrzebne szczepienia oraz badania:
Od przyjeżdżających do Albanii nie wymaga się świadectwa szczepień ochronnych. Jednakże przed każdym przyjazdem należy sprawdzić zalecenia co do szczepień. Dostęp do opieki medycznej jest dla polskich turystów bezpłatny. W Tiranie powstało ostatnio kilka prywat­nych przychodni lekarskich (bez możliwości hospitalizacji). Koszt wizyty wynosi ok. 40 EUR.

obowiązek meldunkowy: nie ma obowiązku meldunkowego

ludność


narodowościprocent [%]
Albańczycy95%
Grecy3%
Włosi, Cyganie, Serbowie i Bułgarzy2%

kraj liczy około: 3, 166 mln ludzi
obyczaje:
W Albanii obowiązują normy obyczajowe zbliżone do norm w innych krajach bałkańskich. Na terenach wiejskich zjawisko turystyki nie jest znane, co powoduje pewne utrudnienia. Albania pozostaje krajem tolerancji religijnej, a kwestie natury religijnej nie stwarzają problemów dla przyjezdnych.


polityka

republika

podział administracyjny

okręgów: 36 (rreth)
obwodów: 12 (jednostka nadrzędna), Tirana ma odrębny status

religie


religia: procent [%]
565270%
565120%
520710%


praktyczne informacje

informacje dla kierowców:
Podróżujący samochodem powinni liczyć się z koniecznością wniesienia przy wyjeździe opłaty za korzystanie z dróg w wysokości 1 EUR za każdy dzień pobytu. Ponadto powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC – tzw. zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubez­pieczeniowe. Kierowcy albańscy zasadniczo nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Nagminne jest wymusza­nie pierwszeństwa przejazdu, przechodzenie i przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz jazda pod prąd. Policja praktycznie nie reaguje na łamanie przepisów przez obywateli albańskich. Ostatnio zmodernizowano niewielką część dróg głównych, jednakże stan pozostałych jest fatalny. Nie zaleca się porusza­nia się po drogach po zmroku ze względu na nie oświetlonych użytkowników dróg (motocykle, rowery, piesi) oraz nie ozna­kowane i nie oświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne). Praktycznie nie ma autoryzowanych stacji napraw samochodów poza Mercedesem i Oplem w Ti­ranie (o bardzo niskiej jakości usług). Najbliższe funkcjonują w Macedonii i Grecji.

święta:
Dniami wolnymi od pracy są początek i koniec muzułmańskiego postu ramadanu – tzw. Mały i Duży Bajram, Boże Narodzenie (obchodzone dwukrotnie: w grudniu wg wyznania katolickiego – 1 dzień, w styczniu wg wyznania prawosławnego – 1 dzień), Nowy Rok, 1 maja, 28 i 29 listopada – Święto Niepodległości.

korzystanie z mediów:
Ogromnym dyskomfortem – nie tylko dla turystów – są re­gularne, codzienne braki w dostawach energii elektrycznej i wody, dochodzące do 12–14 godzin na dobę w całej Albanii (od listopada 2005 r. także w Tiranie). Dużym utrudnieniem jest również niewydolna sieć telefoniczna, co utrud­nia łączność z Tiraną, w tym również z ambasadą. Sieć telefonii komórkowej nie obejmuje terenów północnych i górskich.

godziny otwarcia urzędów:
Urzędy pracują w okresie letnim w godzinach 8.00– 14.00 i 16.00–18.00, w okresie zimowym w godzinach 8.00–16.00.

godziny otwarcia slepów:
Sklepy otwarte są w zależności od decyzji właściciela, zwy­czajowo od 8.00 do 21.00; w okresie letnim niektóre sklepy zamykane są w godzinach 12.00–16.00.

bankomaty: w Albanii jest coraz więcej bankomatów, jednak na razie korzystać z nich mogą tylko posiadacze kart wyda­nych w Albanii.
strefa czasowa: GMT +1
przepisy prawne:
Od 29 maja 2003 r. obywate­le RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Al­banii jednorazowo do 30 dni, zachowując prawo przedłużenia pobytu maksymalnie do 90 dni w okresie jednego roku. Pobyt przedłuża się w komisariacie policji właściwym dla miejsca po­bytu. Od obywateli RP nie pobiera się granicznych opłat wjazdo­wych. Zasady te dotyczą również kierowców tirów i autobusów. Osoby podejmujące pracę na terenie Albanii na okres dłuższy niż 90 dni muszą uzyskać zezwolenie na pracę i wizę w od­powiednich urzędach albańskich. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy. Od posiadaczy paszportów zwykłych przy wyjeździe pobierana jest na lotnisku opłata w wysokości 10 EUR.

poruszanie się po kraju:
Podróżujący samochodem powinni liczyć się z koniecznością wniesienia przy wyjeździe opłaty za korzystanie z dróg w wysokości 1 EUR za każdy dzień pobytu. Ponadto powinni mieć międzynarodowe prawo jazdy oraz ubezpieczenie OC – tzw. zieloną kartę. Uznawane są zielone karty wystawiane przez polskie towarzystwa ubez­pieczeniowe. Kierowcy albańscy zasadniczo nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Nagminne jest wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, przechodzenie i przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz jazda pod prąd. Policja praktycznie nie reaguje na łamanie przepisów przez obywateli albańskich. Ostatnio zmodernizowano niewielką część dróg głównych, jednakże stan pozostałych jest fatalny. Nie zaleca się poruszania się po drogach po zmroku ze względu na nie oświetlonych użytkowników dróg (motocykle, rowery, piesi) oraz nie oznakowane i nie oświetlone przeszkody na drodze (m.in. otwarte studzienki kanalizacyjne). Praktycznie nie ma autoryzowanych stacji napraw samochodów poza Mercedesem i Oplem w Tiranie (o bardzo niskiej jakości usług). Najbliższe funkcjonują w Macedonii i Grecji.

banki

przekraczanie granicy

przepisy wjazdowe:
Od 29 maja 2003 r. obywate­le RP mogą wjeżdżać bez wizy i przebywać na terytorium Al­banii jednorazowo do 30 dni, zachowując prawo przedłużenia pobytu maksymalnie do 90 dni w okresie jednego roku. Pobyt przedłuża się w komisariacie policji właściwym dla miejsca po­bytu. Od obywateli RP nie pobiera się granicznych opłat wjazdo­wych. Zasady te dotyczą również kierowców tirów i autobusów. Osoby podejmujące pracę na terenie Albanii na okres dłuższy niż 90 dni muszą uzyskać zezwolenie na pracę i wizę w od­powiednich urzędach albańskich. Nie wymaga się od turystów posiadania powrotnego biletu ani określonej kwoty pieniędzy. Od posiadaczy paszportów zwykłych przy wyjeździe pobierana jest na lotnisku opłata w wysokości 10 EUR.

przepisy celne:
Nie ma specjalnych uregulowań dotyczących wwozu pieniędzy; wywóz pieniędzy ograniczony jest do kwoty 10 tys. EUR na osobę. Nie ma restrykcji celnych odbiegających od powszechnie przyjętych standardów.


język

język urzędowy: albański

geografia

najwyższy szczyt: Mali e Korabit 2751 m n.p.m.

kraje sąsiadujące
Grecja
Serbia i Czarnogóra
Macedonia

ilość jezior: 3

największe jeziora
Szkoderskie
Ochrydzkie
Prespa


topografia kraju

główne pasmo górskie Góry Dynarskie z takimi pasmami jak Góry Północnoalbańskie, Góry Skanderbega, Mal Valamarës.

Aktualnie serwis posiada 12642 zarejestrowanych obiektów, z czego 2190 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com