wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Obiekty:  
 Dane kontaktowe
 Opinie
 Pełny opis
 przewodnik - określa obiekt  
  › dojazd
  › położenie - ogólnie
  › charakterystyka położenia
 kościół  
  › opis
  › historia
  › rodzaj
 
Logowanie:  
Login:
Hasło:
przypomnij hasło
Przypomnij hasło:  
Login:
Email:
Na adres email podany przy rejestracji zostanie wysłany email z nowym (losowo wygenerowanym) hasłem, które będziesz mógł/mogła zmienić po zalogowaniu do systemu.
Szukaj:  
Dowiedz się więcej :
 Szukaj
 
Dla obiektów :  
Zaprezentuj swój obiekt w serwisie :
 Dodaj obiekt
 Kontakt

 Wiadomości

WJAZD OBYWATELI POLSKI NA TEREN GRECJI
ZASADY WJAZDU NA TEREN GRECJI
Przyjęcie w poczet nowych Członków Izby
Tarnowskie Góry - spotkanie robocze Zarządu.
Bezpieczne Ferie 2019

Więcej wiadomości >>

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego - kościół


przewodnik - określa obiekt

obiekt warty zwiedzenia
znany ośrodek religijny

dojazd

parking
komunikacja miejska
przystanek autobusowy
komunikacja międzymiastowa
tramwaj
autobusy miejskie
postój taxi
samochodem

położenie - ogólnie

aglomeracja
centrum miasta

charakterystyka położenia

w pobliżu ruchliwa ulica
widok na park

kościół

patron kościoła: św. Antoni Padewski
religia: religia rzymsko-katolicka
murowana budowla

opis

opis tekstowy:

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu Siemianowice Śląskie położonego na terenie archidiecezji katowickiej.


Unikalność tej świątyni polega na fakcie, iż jest to zaadaptowany w latach 1927–1931 na cele sakralne budynek zaprojektowanej przez Theodora Heidricha i wybudowanej w 1914 r. hali targowej. Pierwotny obiekt uległ podwyższeniu, dobudowano do niego również prezbiterium i 2-wieżową fasadę. W ten sposób powstała niezwykła świątynia, o bardzo ciekawym wnętrzu. Jej ołtarz główny zaprojektowany został przez Jana Seretta, a organy wykonała firma Wojciecha Zagórda i Syna z Czernichowa (obecnie jednak w kościele są nowe organy firmy Wojciecha Truszczyńskiego z Warszawy). Cztery dzwony: św. Antoni Padewski, św. Jan Ewangelista, św. Florian i Najświętsza Maryja Panna były dziełem ludwisarni braci Felczyńskich. Niestety, podobnie jak wiele innych dzwonów, zostały skonfiskowane na cele wojenne w czasie II wojny światowej. Obecne pochodzą z tej samej ludwisarni, choć stworzone zostały już w XXI w. Noszą obecnie imiona: św. Antoniego (dar parafian), św. Barbary (dar górników), św. Floriana (dar hutników) i Matki Bożej Różańcowej (dar Róż Różańcowych). Obrazy stacji Drogi Krzyżowej zostały wykonane przez znanego wówczas artystę Otta Kowalewskiego, który identyczne wykonał dla kościoła w Monachium. Zegar kościelny pochodzi z ratusza, który istniał w hucie „Laura”, a witraże z siemianowickiej pracowni Fryderyka Romańczyka. Przedstawiają one: Ducha Świętego (nad głównymi drzwiami kościoła), sylwetki Świętych oraz Boga Ojca. Stacje Drogi Krzyżowej są autorstwa malarza Otto Kowalewskiego z Katowic.


(źródło: peuk.fiiz.pl)historia

historia:

Historia kościoła pw. św. Antoniego wiążę się ściśle z istniejącą do niedawna w Siemianowicach Śląskich hutą „Jedność”, zwaną pierwotnie „Laura”. W związku z jej budową, która trwała od 1836 r. i prowadzona była z inicjatywy hrabiego Hugo Henckel von Donnersmarcka, liczba mieszkańców gminy Huta Laura dynamicznie wzrastała. Pierwotnie swoje potrzeby religijne realizowali oni w parafii pw. św. Stanisława Biskupa w Czeladzi, następnie, po zmianie diecezji w parafii pw. św. Michała Archanioła w Michałkowicach, zaś od 1868 r. w parafii św. Krzyża w Siemianowicach. Zdecydowanie jednak istniała potrzeba posiadania własnego kościoła parafialnego. Podczas wizytacji ks. kardynała Georga Koppa w parafii pw. św. Krzyża w 1914 r. ustalono, że niniejsza parafia zostanie podzielona na część północną i południową i że zostanie wybudowany nowy kościół. Dyrektor huty „Laura” obiecał dać ziemię pod budowę nowego kościoła (był to teren dzisiejszego placu Skargi). Opracowane zostały dwa projekty architektoniczne nowej świątyni: R. Klompa i firmy Knoch & Kallmayr z Katowic. Nie doczekały się one jednak nigdy realizacji. Plany wzniesienia nowej świątyni pogrzebał bowiem wybuch I wojny światowej. Nie przeszkadzało to jednak w wydzieleniu nowej parafii i jej erygowaniu w dniu 1 maja 1915 r. jako kuracji św. Antoniego Padewskiego, a także w ustanowieniu samodzielnej parafii 1 maja 1919 r.


Istnienie parafii nie zagwarantowało jednak istnienia samego kościoła. Po wojnie brakowało pieniędzy na budowę. Postanowiono więc zaadaptować istniejący już budynek wzniesionej w 1914 r. hali targowej, która nigdy nie została oddano do użytku. Już 25 grudnia 1914 r. odprawiono w niej pierwszą mszę św. – pasterkę, choć własnością Katolickiej Gminy Kościelnej stała się ona dopiero w grudniu 1923 r.


Budynek stopniowo był przystosowywany do pełnienia funkcji liturgicznych. 18 sierpnia 1923 r. zaczęto dobudowywać do kościoła zakrystię i salkę katechetyczną. 28 września 1928 r. rozpoczęła się rozbudowa kościoła polegająca na dobudowaniu prezbiterium, podniesieniu bocznych ścian hali o 4 m i dobudowaniu dwóch wież przy wejściu głównym. Prace adaptacyjne zakończyły się w 1931 r. Pieniądze na rozbudowę i przystosowanie kościoła czerpano z koncertów i przedstawień organizowanych przez parafian.


Uroczysta konsekracja świątyni odbyła się 4 października 1931 r. Dokonał jej ks. biskup Stanisław Adamski.


(źródło: peuk.fiiz.pl)rodzaj

kościół
kościół parafialny

Data ostatniej aktualizacji: 2016-06-28 20:07:54


Aktualnie serwis posiada 12642 zarejestrowanych obiektów, z czego 2190 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com