wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Obiekty:  
 Dane kontaktowe
 Opinie
 Pełny opis
 kościół  
  › historia
  › rodzaj
  › fotogaleria
 
Logowanie:  
Login:
Hasło:
przypomnij hasło
Przypomnij hasło:  
Login:
Email:
Na adres email podany przy rejestracji zostanie wysłany email z nowym (losowo wygenerowanym) hasłem, które będziesz mógł/mogła zmienić po zalogowaniu do systemu.
Szukaj:  
Dowiedz się więcej :
 Szukaj
 
Dla obiektów :  
Zaprezentuj swój obiekt w serwisie :
 Dodaj obiekt
 Kontakt

 Wiadomości

WJAZD OBYWATELI POLSKI NA TEREN GRECJI
ZASADY WJAZDU NA TEREN GRECJI
Przyjęcie w poczet nowych Członków Izby
Tarnowskie Góry - spotkanie robocze Zarządu.
Bezpieczne Ferie 2019

Więcej wiadomości >>

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach - kościół


przewodnik - określa obiekt


dojazd

parking
komunikacja miejska
przystanek autobusowy
samochodem

kościół

ceglana budowla
patron kościoła: Trójcy Przenajświęszej
religia: religia rzymsko-katolicka

historia

historia:

Parafia Trójcy Przenajświętszejrzymskokatolicka parafia mieszcząca się przy ulicy ks. Ludwika Tunkla 2 w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, należąca do dekanatu Kochłowice w archidiecezji katowickiej.


Pierwszy kościół 


Pierwsza wzmianka o Kochłowicach pojawia się w roku 1360. Od momentu powstania aż do XIX w. Kochłowice były wsią, a ludność utrzymywała się z roli. W XIX wieku Kochłowice zdobywają prawa miejskie, i tracą je w 1951r. stając się częścią Nowego Bytomia, a od 1959 r. wchodzą w skład miasta Ruda ŚląskaParafia kochłowicka wyłoniła się z parafii bielszowickiej. W 1648 r. biskup krakowski erygował parafię w Kochłowicach. Pierwszym proboszczem został ks. Stanisław Turski. W 1670 r. istniejący od 1590 r. kościół protestancki zamieniono na katolicki. Ten kościół przetrwał do początku XVIII wieku. W 1806 r. został wybudowany kościół murowany w stylu barokowym, obecnie pw. Matki Bożej z Lourdes. W XIX wieku w okresie gwałtownej industrializacji i urbanizacji Górnego Śląska także Kochłowice przeszły duże przeobrażenia. Większość napływowej ludności była wyznania rzymskokatolickiego, więc mały kościółek parafialny nie mógł już pomieścić tak dużej liczby wiernych. Dlatego w 1886 roku ówczesny proboszcz ks. Matischok chciał wybudować nowy kościół, jednakże koniunktura w przemyśle górniczym załamała się i trzeba było plany budowy kościoła odłożyć na czas późniejszy.


Kościół parafialny z 1902 


Nową świątynię zaczęto budować w 1900 r. za rządów ks. Ludwika Tunkla. Budowa kościoła trwała do września 1902 r. W tymże roku został zbudowany trójnawowy kościół pw. Trójcy Przenajświętszej. Kościół został zbudowany w stylu neoromańskim z elementami stylu neogotyckiego. Kościół ma 57 m długości, 21 m szerokości w nawie podłużnej, a 31 m w nawie krzyżowej. Trójosiowa fasada z dwoma wieżami posiada w części środkowej trzy neoromańskie portale. Trójnawowe wnętrze świątyni z prezbiterium zamkniętym półokrągłą apsydą jest nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Kościół posiada witraże i figury czterech ewangelistów. We wnętrzu wiszą obrazy olejne św. Barbary, Matki Bożej Niepokalanej, obrazy ołtarzowe Trójcy Przenajświętszej i Serca Jezusowego. Kościół może pomieścić 5 tys. wiernych. Został zaprojektowany przez Ludwiga Schneidera. Kościół wybudował Fedor Wieczorek z Królewskiej Huty. W kościele znajdują się 30 głosowe organy piszczałkowe firmy Schlag&Sohne ze Świdnicy. Za rządów ks. Tunkla w Kochłowicach powstały: probostwo, sierociniec im. "Hrabia Lazy", dom starców tzw. "Zakład św. Józefa". Wskutek szkód górniczych kościół Świętej Trójcy zaczął popadać w ruinę i od wielu lat poddawany jest zabiegom konserwatorskim. Z parafii wywodzi się 59 księży katolickich, w tym ks. dr Wilhelm Pluta, w latach 1958 – 1986 biskup gorzowski. Od 1910 roku przy parafii działa Chór św. Cecylii w Kochłowicach. 


 


Msze św. 


Niedziele i święta: 7:30, 9:00, 10:15(Sanktuarium MB z Lourdes), 10:30, 12:00, 13:15(ostatnia niedziela miesiąca), 16:30, 19:00


W tygodniu: 6:30, 7:00, 8:00, 16:30(w czwartki), 18:00Źródło: wikipedia.pl, www.kochlowice.katowice.opoka.org.plrodzaj

kościół
kościół parafialny

fotogaleria


foto

Data ostatniej aktualizacji: 2016-06-28 20:11:07


Aktualnie serwis posiada 12642 zarejestrowanych obiektów, z czego 2190 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com