wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Follonica,  Włochy,  Toskania,  Follonica
Nie mogę oprzeć się Follonice. Ta miejscowość mnie pociąga i muszę koniecznie tam pojechać w przyszłym tygodniu. A jest okazja, więc jej nie odpuszczam, dlatego już teraz przygotowałem sobie kilka informacji o tej uroczej miejscowości. Mam nadzieję, że czas pozwoli odwiedzić inne miejscowości w prowincji Grosetto we Włoszech.

 
 Kościół św. Klary w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Kościół św. Klary znajduje się po drugiej stronie miejscowości Asyżu, idąc dalej z placu Piazza del Comune. Bazylika św. Klary jest w stylu gotyckim, wzniesiona w latach 1257-65 na miejscu starego kościoła św. Jerzego. Architektoniczna forma budowli przypomina kościół górny św. Franciszka. Jest to trójnawowy kościół z transeptami wieloboczną apsydą kończącą nawę środkową. Obok apsydy znajduje się wysoka dzwonnica. Fasada budowli ozdobiona jest pasami różowego kamienia wydobywanego z góry Subasio. Rozeta nad portalem i witraże zostały odbudowane w czasach współczesnych. Zewnętrzne łuki przyporowe dobudowań pod koniec XIV wieku. Do kościoła przylegają kaplice: Kaplica Ukrzyżowania - z zabytkiem krucyfiksem z XII wieku, przeniesionym z kościoła św. Damiana, Kaplica Najświętszego Sakramentu - ozdobiona freskami szkoły Giotta, na miejscu dawnego kościoła św. Jerzego. Na ścianach transeptu i sklepienia zachowały się freski z XIII i XIV wieku. Są to sceny z Nowego i Starego Testamentu. Na ścianach lewego ramienia transeptu znajdują się także sceny z życia św. Klary. Nad głównym ołtarzem zawieszono krzyż namalowany przez artystę z Umbrii. Pierwotnie w starej świątyni pochowano św. Franciszka i św. Klarę. Jednym z najcenniejszych zbiorów w Bazylice św. Klary jest bizantyjski krzyż w ołtarzu głównym, z którego Chrystus miał przemówić do św. Franciszka. W podziemiach Bazyliki św. Klary znajduje się przezroczysta krypta św. Klary. Jej zwłoki nie ulegały rozkładowi przez setki lat, co uznano za cud. W ostatnich latach z niewiadomych przyczyn twarz świętej uległa zniszczeniu i zastąpiono ją maską. Wychodząc z Bazyliki św. Klary, warto skierować się w lewą stronę i podziwiać piękną panoramę na Apeniny. Na środku przez bazyliką św. Klary znajduje się fontanna, przy której zbierają się pielgrzymi. Po prawej stronie wyjścia z Bazyliki św. Klary znajdują się kamienice z licznymi sklepikami, kawiarniami, restauracjami i lodziarniami (gelatino). Warto stąd wejść w jedną z uliczek i udać się w górę w kierunku górującego nad Asyżem zamkiem Rocca Magiore.


 
 Św. Klara z Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Zakonnica Klara urodziła się w 1193 lub 1194 roku w Asyżu w regionie Umbria. Widząc los św. Franciszka zdecydowała się na ubogie monastyczne życie, tworząc pierwszy zakon klarysek. Jej świętość i działania przyczyniły się do poparcia przez papieża Innocentego IV, który osobiście udzielił jej wiatyku, a Aleksander IV, wcześniejszy protektor zakonu franciszkańskiego kanonizował ją w 1255 roku. W bazylice św. Klary spoczywają relikwie św. Klary, a obecnie wystawione w kaplicy Porcjunkula. Św. Klara przedstawiana jest z krucyfiksem, monstrancją, lilią lub lampą w ręce. Ubrana w brązowy habit przepasany białym sznurem z trzema więzami symbolizującymi między innymi ubóstwo. Elementami duchowości klariańskiej, zbliżonej do sposobu życia franciszkańskiego są: praktyka pokuty, życie ewangelią, trwanie w dobrowolnym ubóstwie, zabieganie o braterstwo chrześcijańskie, wierność kościołowi katolickiemu, święte milczenie, zachowanie klauzury. Św. Klara jest patronką miasta Asyż, Florencji, zakonu klarysek i kapucynek, bieliźniarek, hafciarek oraz praczek i osób chorych na oczy. W 1956 roku została ogłoszona patronką radia, telewizji i malarzy.


 
 Katedra św. Rufina (San Rufino) w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

To XII wieczna romańska katedra, w której ochrzczono św. Franciszka i św. Klarę.


 
 Kościół św. Damiana w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Kościół pochodzi z VI wieku. Z miejscem tym związany jest jeden z cudów w życiu św. Franciszka, bo właśnie tutaj wiszący na walącej się ścianie krucyfiks przemówił do św. Franciszka: „Idź i napraw mój dom". Św. Franciszek sprzedał majątek ojca i za te pieniądze odbudował kościół, a w pobliżu zbudował klasztor klarysek. W tym miejscu stworzył też swoje dzieło „Pochwała stworzenia". Nad ołtarzem znajduje się kopia cudownego Krucyfiksu, którego oryginał przechowywany jest w kościele św. Klary. W niewielkiej apsydzie znajduje się mały drewniany chór z XVI wieku oraz fresk przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem. Św. Damiana. Św. Rufina.


 
 Kaplica Porcjunkula w Santa Maria deglia Angeli,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Porcjunkula to kaplica pod wezwaniem Matki Bożej Anielskiej, którą św. Franciszek w XIII wieku otrzymał w darze ode benedyktynów i odbudował. Znajduje się ok. 3 km od Asyżu, rodzinnej miejscowości św. Franciszka w Santa Maria deglia Angeli. Kościół po śmierci św. Franciszka stał się miejscem jego kultu. W okolicy powstały szałasy pierwszych naśladowców św. Franciszka. Dzisiaj kościółek znajduje się w środku Bazyliki Santa Maria deglia Angeli (Bazylice Matki Bożej Anielskiej).


 
 Bazylika Santa Maria deglia Angeli,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Porcjunkula zostały zbudowane w pobliżu Asyżu na polecenie papieża Piusa V w latach 1569-1679 w miejscowości Santa Maria deglia Angeli. W 1909 roku kościół został podniesiony do rangi Bazyliki Patriarchalnej przez Piusa X. Trójnawowa budowla o długości 126 m, szerokości 65 m i wysokości 75 m została zaprojektowana przez architekta Galeazzo Alessi z Perugii tak, aby w środku znalazł się malutki kościółek pochodzący z X wieku nazywany Porcjunkula (Cząsteczka). Swój obecny wygląd fasada bazyliki zawdzięcza pracom podjętym pod koniec XVIII wieku i w czasach późniejszych. W 1832 roku po trzęsieniu ziemi fasadę odbudowano w stylu klasycystycznym zgodnie z projektem Polettiego, a następnie przebudowano w 1923 po kolejnych uszkodzeniach trzęsieniem ziemi według projektu Cezarego Bazazni. Na szczycie fasady umieszczono figurkę Matki Boskiej Anielskiej z pozłacanego brązu.


 
 Piazza del Comune w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Do placu Piazza del Comune z bazyliki św. Franciszka prowadzi ulica Via San Francesco. Na placu znajduje się z I w. p.n.e. świątynia Minerwy, która obecnie jest kościołem Santa Maria i średniowieczny ratusz z wieżą.


 
 Via San Francesco w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

To główna droga wychodząca z Bazyliki św. Franciszka i placu Piazza Superiode di San Francesco i prowadzona przez stare średniowieczne miasteczko z pięknymi kamiennymi domami. Tuż na rogu na początku ulicy po lewej znajduje się dobra restauracja, po prawej zakon kapucynów, a po lewej dalej liczne sklepiki, bary, kawiarenki. Idąc ulicą Via San Francesco czujemy, że średniowiecze, uroku dodają wąskie boczne uliczki oraz bramy zakończone łukami. W oknach uroku dodają kwiatowe kompozycje, na ulicy bruk, a w górze średniowieczne dachy. Via San Francesco prowadzi z placu Piazza Superiode di San Francesco do placu Piazza del Comune.


 
 Bazylika św. Franciszka w Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Bazylika św. Franciszka leży na obrzeżach miejscowości Asyż. Oddziela ją od centrum duży, przestronny plac, częściowo pokryty trawnikiem - Piazza Superiode di San Francesco, na którym znajduje się spiżowy pomnik św. Franciszka na koniu w rynsztunku bojowym. Jego ubiór związany jest z jego uczestnictwem w wojnie z Perugią, podczas której został zniewolony na ponad rok, a potem uwolniony ze względu na zły stan zdrowia. Po minięciu ogromnego placu stajemy przed drzwiami surowej gotyckiej bazyliki zbudowanej w latach 1228-53 na Wzgórzu Piekielnym, czyli miejscu, w którym wykonywano wyroki śmierci. Wzgórze to zostało podarowane zakonowi przez mieszkańca Asyżu, Szymona Pucciarellego. Reguła zakonu nie pozwala na posiadania dóbr, dlatego teren ten już od 1228 roku stanowi własność Watykanu. Dzień po kanonizacji św. Franciszka, w dniu 17 lipca 1228, papież Grzegorz IX poświęcił miejsce budowy i zmienił nazwę wzgórza na Wzgórze Rajskie. W 1238 zakończono pierwsze prace nad budową bazyliki, konwentu i dzwonnicy w stylu romańskim. Klasztor powstawał równolegle z budową kościoła. Nazwa konwent została przyjęta w 1300 roku. W 1230 roku przeniesiono ciało św. Franciszka do kościoła dolnego i pochowano je w krypcie pod ołtarzem głównym. Wchodzimy do tzw. kościoła dolnego. We wnętrzu zachwycają nas liczne freski i zdobienia nawiązujące do życia św. Franciszka. Najbardziej rzuca się w oczy freski w transepcie - dzieło florenckiego mistrza Cenni di Pepo (Cimabuego) pokazujący św. Franciszka, freski mistrza szkoły pizańskiej - Giunta Pisano, rzymskiej - Jacopo Torriti, Pietro Cavalini, Filippo Rusuti oraz sienejskiej - Pietro Lorenzetti i Simone Martini oraz florenckiego mistrza Giotto, którego część jest kwestionowana lub sporna. Gotycko - romański kościół zaprojektował zakonnik i architekt Eliasz Bonbarone. W górnym kościele znajdują się freski Giotto di Bondone, najprawdopodobniej ucznia Cimabuego przedstawiające epizody z życia świętego. W XIV i XV wieku bazylika została rozbudowana. Ostateczny kształt bazyliki został nadawany w latach 1474-1476 przez papieża Sykstusa IV. W 1997 roku, 8 września Bazylika św. Franciszka została znacznie zniszczona przez trzęsienie ziemi, a skutki były na tyle poważne, że uległo zniszczeniu sklepienie bazyliki z cennymi freskami. Podczas trzęsienia zginęło 4 zakonników, w tym Polak. Bazylika dzięki środkom pochodzącym od darczyńców z całego świata została odbudowana, niestety część fresków nie odtworzono. Każdy darczyńca zakupił sobie cegiełkę ze swoim nazwiskiem i miejscowością, z której pochodzi. Cegiełki wykorzystano na aleję wiodącą na wzgórze Asyżu. W 2000 roku bazylika i inne zabytki franciszkańskie zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.


 
  następna strona 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Alta Valtellina
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com