wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Uzdrowiska w Słowacji,  Słowacja

Słowacja posiada wiele silnie zmineralizowanych i gorących źródeł.
Uzdrowiska w Słowacji specjalizujące się w leczeniu wodą:
Bardejowskie Kupele
Ciż
Dudince
Korytnica
Sklene Teplice
Turcianskie Teplice
Uzdrowiska w Słowacji o działaniu klimatycznym:
Kunerad
Licivna
Stos
Górny Smokowiec
Dolny Smokowiec
Szczyrbskie Pleso
Kąpieliska termalne:
Pieszczany
Levice
Dolna Strehova
Podhajska
Dunajska Strefa
Wielki Meder
Komarno
Patince
Sturogo
Saldkovicovo
Horne Saliby
Santovka
Nowe Zamki
Oravice
Beszeniowa
Rajecke Peplice
Rajec
Liptowski Jan
Trencianske Teplice
Bojnice
Kremnica
Kovacova
Vyhne
Turcianske Teplice
Sklene Teplice
Vrbov
Wyżne Rużbachy
Bardejowskie Kupele


 
 Jaskinia Wolności,  Słowacja,  Chopok-Jasna,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Demianovska Dolina

Jaskinia Wolności to jedna z atrakcji Doliny Demianowskiej. Znajduje się kilkaset metrów nad drogą asfaltową. Została odkryta w 1921 r. Słynie ona z rozmaitych form naciekowych, znacznych różnic w poziomach (wiele schodów do pokonania), podziemnych jeziorek i potoków. Nacieki są nie tylko biało-szarawego koloru, dzięki występujących w wodzie pierwiastkach podziemne zjawiska krasowe przybrały także barwy różowe, fioletowe, żółte i czerwone. Kolorowe sa także jeziorka, co poznać można po ich oryginalnych nazwach: Winogronowe, Złote, Koralowe, Liliowe. Miejsce to może pochwalić się jaskniowymi perłami, "kamiennym słonkiem". Całkowita długość jaskiniowych chodników to prawie 9 km.


 
 Demianowska Dolina,  Słowacja,  Słowacja,  Chopok-Jasna,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Demianovska Dolina

Demianowska Dolina, rozpościerąjaca się ok. 5 km od Liptowskiego Mikulasza, jest uważana za najpiekniejszą na Słowacji. Na jej terenie znależć możemy trzy jaskinie, ośrodek narciarski i wiele tras zapewniających zapierające dech widoki. Dolina to część parku narodowego Nizne Tatry. Otaczają ją szczyty Dumbier (2043 m n.p.m.), Chopok (2024 m n.p.m.). Przez dno doliny płynie potok Demanowvka i biegnie scieżka przyrodnicza.


 
 Rużomberok,  Słowacja,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Rużomberok

Rużomberok to główne miasto zachodniego Liptova, w dolinie nad Wagiem i Rewuczą, to jednocześnie kurort turystyczny (dzielnica Habovo) i ośrodek przemysłowy. Jest to miejscowość o długiej historii, uzyskała prawa miejskie już w XIV w. Był to poważny ośrodek przemysłu tekstylnego, papierniczego, drzewnego, a także bankowości i szkolnictwa. Przełom XIX i XX wieku to rozwój ruchu narodowoniepodległościowego, którego bohaterem jest Andrzej Hlinka. W mieście znajduje się zabytkowe centrum z gotyckim, ale wielokrotnie przebudowanym kościołem św. Andrzeja, barokowym klasztorem Jezuitów, a także położona na obrzeżach synagoga. Miasto jest również siedzibą Muzeum Liptowskiego, które mieści ekspozycje: przyrodniczą, archeologiczną, historyczną (w tym historię papiernictwa), etnograficzną, a także dzieła sztuki sakralnej (rzeźby gotyckie z nieistniejących już liptowskich kościółków). W pobliżu Muzeum można także odwiedzić Galerię Ludovita Fullu, prezentującą grafikę, tkaniny i przedmioty sztuki użytkowej autorstwa modernisty Ludovita Fulli (1902-1980), jak również wystawy czasowe organizowane przez galerie. Miasto posiada rozwiniętą bazę turystyczną.


 
 Liptowska Mara,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok

Liptowska Mara to zapora zbudowana na rzece Wag. Wybudowana dostała między 1969 a 1975 rokiem. Jej wysokość to 45 m. Zbiornik wodny (27 km2) powstały dzięki zaporze jest miejscem dogodnym do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglowanie, windsurfing, lub zwykła kąpiel. Nazwa zapory pochodzi od wioski, która musiała zostać zatopiona przy okazji powstania zbiornika, ten sam los spotkał także m.in. Liptowska Sielnice, Parizowce i Sokolice. Przesiedlić musialo się stamtąd ok. 1000 ludzi. Zabytkowe budynki, które znajdowały sie we wsiach zostały przeniesione do skansenu w Przybylinie.


 
 Oravski Podzamok,  Słowacja,  Słowacja,  Orawa,  Słowacja,  Orawa,  Orawski Podzamok

Oravski Podzamok to wieś słynna z malowniczo położonego zamku nazywanego "perłą Orawy". Leży on na 112-metrowej, wapiennej skale. Znajduje się 10 km od Dolnego Kubina i już z daleka jest widoczny z drogi. Pochodzi z XIII wieku i przez trzy wieki należał do królów węgierskich. Później był wlasnością także szlachty polskiej, np. między 1441 a 1474 r. należał do Piotra Komorowskiego, który cieszył się złą sławą gnębiciela Podhala, co nie przeszkadzało mu w dobrym zarządzaniu tym regionem. W 1868 r. na zamku powstalo Muzeum Komposesoratu Orawskiego, w którym zobaczyć mozna różne rodzaje broni, a także modele orawskich budowli, ukazujące orawskie chałupy i inne zabudowania. Wnętrza najstarszej, górnej części budowli uległy spaleniu na początku XIX wieku i do teraz są puste, z wyjątkiem części ekspozycji z modelami zamku w różnych jego okresach. Patrząc z dołu od strony wschodniej budowla ta wygląda wręcz zaskakujaco, ponieważ wydaje się, że wieża strzelnicza za chwilę runie - skała na której ona się wznosi jest pochylona w kierunku południowym. Nie przeszkadza to jednak zwiedzającym zamek turystom, którzy właśnie z wieży podziwiają wspaniałe widoki. Średni Zamek wybudowano w stylu gotyckim, do tej części należy także późnogotycki pałac Jana z Dębowca, gdzie obecnie znajdują się zbiory Muzeum Orawskiego. W muzeum zobaczyć można zabytkowe meble, boazerie, a także ekspozycje archeologiczne, etnograficzne i historyczne. Znajduje się tam również 90-metrowa studnia wydrążona w litej skale. Palac Palfych, pierwotnie także póznogotycki, został odrestaurowany w początkach XX w. na modłę romantyczną. Na Dolnym Zamku znajduje się barokowa kaplica. Co ciekawe, na terenie Zamku Orawskiego nakręcono w 1922 r. słynny film Friedricha Wilhelma Munraua "Nosferatu - Symfonia grozy". Na Zamku Oravskim odbywaja się zabawy, przedstawienia historyczne i inne tego typu imprezy, np. nocne zwiedzanie twierdzy (z dreszczykiem), które ma miejsce w ostatni piątek miesiąca w lecie. Powstanie zamku na stromej skale tlumaczy legenda. Opowiada ona, że zostal on zbudowany przy pomocy diabła na polecenie niejakiego Marka. Czart obiecał człowiekowi, że dzięki niemu zamek powstanie w 7 dni i 7 nocy, a on sam przybędzie po jego duszę za 70 lat. Marek nie chciał jednak iść do piekla, dlatego poprosił Pana Boga o opiekę. Kiedy diabeł wtaczał ostatni głaz na wzgórze, zapiał kogut ogłaszając ósmy dzień, a zarazem koniec prac. Zrezygnowany wysłannik piekieł rzucił do rzeki olbrzymi kamień, można go zobaczyć do dziś, a nazwany został on na cześć właściciela Skałą Marka. Marek zakończyl budowę zamku własnymi siłami.


 
 Region Orava,  Słowacja,  Słowacja,  Orawa

Region Orava to część Słowacji, która chce zachować odrębność od reszty kraju. Nazwa rejonu pochodzi od najczystszej w kraju rzeki Oravy, posiadającej źródła u podnóża Babiej Góry i Pilska. W okolicach Namestova wody Czanej i Bialej Oravy zasilają zbiornik wodny Oravska priehrada, latem często odwiedzany przez miłośników sportów wodnych. Jest to największy sztuczny zbiornik kraju, obejmuje powierzchnię 35 km2. Orava była zawsze bardzo biednym regionem, dlatego ,szczególnie na przelomie XIX i XX wieku, nastąpila stamtąd masowa emigracja młodszego pokolenia do Ameryki Północnej, Francji i Belgii. Tradycja i ludowe zwyczaje są tam pielęgnowane do dziś, widać to po zabudowaniach - zachowało się wiele drewnianych chat krytych gontem, małe stodoły położone na obrzeżach wsi, co miało chronić przed utratą całego dobytku w razie pożaru domu mieszkalnego. Na terenie Oravy znajduje się kilka pasm górskich. Z północy ograniczony jest pasmem Babiej Góry, Pilska i Oszusa. W części centralnej znajduje się pasmo Oravskiej Magury, długi i masywny grzbiet, którego najwyższym wzniesieniem jest Mincol (1396 m n.p.m.). Na północ od pasma zaznacza się Kotlina Orawska, jej dnem płynie Biała Orawa. Z kolei Pogórze Orawskie charakteryzuje się łagodniejszą rzeźbą terenu, jego najwyższe szczyty to Kopec, 1251 m n.p.m., Machy 1202 m n.p.m. i Mnich 1110 m n.p.m. Równolegle do koryta rzeki Orawy ciagną się pasma wapienne, na jednym z takich wzgórz wznosi się Zamek Orawski. Niewątpliwie jedna z atrakcji regionu to należące do Tatr Zachodnich Rohace, w których można podziwiać wspaniałe krajobrazy przywodzące na myśl Alpy.


 
 Słowacki Raj,  Słowacja,  Słowacja,  Słowacki Raj

Słowacki Raj uważany jest za jeden z najładniejszych parków narodowych Europy, chroniący rzeźbę krasową tworzoną przez setki lat w wapiennym płaskowyżu. Obecnie obejmuje blisko 200 km2, a jego otulina to kolejne 130 km2. Jest to część pasma Rudaw Slowackich, których najwyższym szczytem jest Hawrania Skala o 1153 m n.p.m. Doliny, kaniony i wapienne pagórki przecina wiele wyznaczonych szlaków, przebiegających często na zawieszonych mostkach, platformach, drabinach. W południowych rejonach parku narodowego mieści się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, odkryta w 1870 r. w pobliżu wsi Stratena. Lód zastygł w niej formując kształty stalagmitów, wodospadów i wielu innych. Do zwiedzania udostępniono 475 m z 1232-metrowej trasy. We wnętrzu jaskini zimuje 12 gatunków nietoperzy. Od 2000 r. jaskinia znajduje się na liście UNESCO. Dalej znajdziemy sztuczne jezioro - Palcmanska Masa z położoną nad jego wodami wioską Dedinka - ośrodkiem sportów wodnych i zimowych. Leśne dróżki to często scieżki rowerowe. Na terenie Słowackiego Raju znajdziemy także miejsca dogodne do wspinaczki i sportów zimowych (ośrodki Mlynky, Dedinky, Biele Vody, Stratena-Dobsinska Ladowa jaskyna, Vernar i Cingov-Durkovec, oferujące stoki narciarskie o różnych stopniach trudności). Park narodowy chroni także rzadką roślinność alpejską, np. szarotki. Często na trasach różnych szlaków powtarzają się następujące miejscowości: Podlesok, Spisske Tomasovice, Cingov (na północy) oraz Stratena i Dedinky (na południu). Wybierając się na szlak trzeba mieć świadomość występowania trudniejszych odcinków, tj. drabinek, łańcuchów. Jednym z najciekawszych szlaków jest Chodnik Horskej służby, na pewnych odcinkach prowadzony po metalowych platformach wbitych w pionowe ściany dolin kilkanascie metrów nad lustrem wody - na pewno nie dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości! W wąwozach potoków przebiegają szlaki jednokierunkowe, prowadzące tylko z dołu do góry. Ciekawym miejscem jest Klasztorisko - polana, na której mieściła się średniowieczna osada zakonna. Ponieważ każde miejsce gdzie powstawał klasztor bylo uznawane za bramę niebios, nazywano ją "rajem", stąd nazwa "Słowacki Raj". Teraz na terenie ruin klasztoru kartuzów odbywają się prace wykopaliskowe. Na terenie Słowackiego Raju obowiązują zasady takie jak w normalnym parku narodowym - można chodzić tylko po wyznaczonych szlakach, nie wolno biwakować w miejscach do tego niewyznaczonych, i oczywiście - niszczyć przyrody.


 
 Zamek Spiski,  Słowacja,  Spisz i kraina preszowska

Zamek Spiski to jeden z najcenniejszych zabytków w tej części kraju, wpisany zresztą na listę UNESCO w 1993 r. Wznosi się on na wysokości 634 m n.p.m. Uważany za jeden z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej, zajmuje obszar 4 ha. Wapienne wzgórze było zamieszkane już w epoce kamiennej, jak wykazały wykopaliska archeologiczne. Grodzisko kultury puchowskiej powstało tam w czasach Chrystusa. Najstarszą częścią zamku jest okragła wieża mieszkalna pochodząca z XII-XIII w., która niestety uległa zniszczeniu. Ok. 1230 r. zbudowano kolejną wieżę i romański pałac wchodzące w skład Górnego Zamku. Spiski Zamek odegrał znaczącą rolę w obronie Słowacji podczas najazdu tatarskiego, dlatego król Bela IV uznał, że budowlę tego typu należy rozbudować. Dzięki jego nadaniu powstał "Prepozytowy Pałac", przybudówka. O zamek toczyły się w średniowieczu ciężkie boje. Po 1312 r. zamek został przebudowany w stylu gotyckim. W roku 1443 zdobył go Jan Jiskra z Brandysa, walczący o prawa do korony Władysława Pogrobowca. Najpierw na zboczu pod zamkiem postawił małą umocnioną fortecę, potem zlecił wybudować fortyfikacje wielkiego dziedzińca. Właśnie jego działalności budowla zawdzięcza dzisiejszy wygląd. Także szlachcice z węgierskiego rodu Zapolya przyczynili się do umacniania roli zamku, czyniąc z niego swoją główną siedzibę, mimo tego iż posiadali 70 innych tego typu posiadłości. W znaczący sposób go rozbudowali i zmodernizowali. Postawili nową kaplicę, podwyższyli i wzmocnili wieżę, w stylu gotyckim przebudowali romański pałac. Tutaj urodził się najsłynniejszy Zapolya, Jan, który uważany jest za ostatniego węgierskiego króla. Później węgierskie ziemie (nie było wtedy mowy o Słowacji) znajdowały się pod władaniem Habsburgów. Do ich rąk przeszedł również Spiski Zamek, jednak szybko podarowali go Aleksemu Turzonowi. Brama główna stanowiła pierwszą linię obrony. Następną była głęboka fosa, później otaczający podzamcze mur. Do wieży prowadzi gotycka brama z XV wieku, chroniona nie tylko mostem zwodzonym, ale także kratą. Za nią kryją się budynki, gdzie mieszkała załoga oraz mieściły się pomieszczenia gospodarcze, np. spichlerze. Druga brama prowadzi na dziedziniec. Wcześniej na jego miejscu stał barbakan. Dziedziniec umożliwiał schronienie ludności pobliskich wiosek. W dolnej części dziedzińca można zaobserwować fundamenty wieży mieszkalnej z pierwszej połowy XV wieku. Dalej mieściły się kolejne pomieszczenia gospodarcze. Drogą z wewnętrznego dziedzińca trafić można do romańskiego podzamcza, które było zasypane przed rozpoczęciem na zamku prac wykopaliskowych. W jego pobliżu widać resztki "pałacu prepozytowego", miejsce, gdzie stał młyn, a po stonie przeciwnej - dobrze zachowaną bramę romańską. Kolejna brama prowadzi do nikąd - niegdyś były tam drewniane zabudowania. Górny Zamek, najstarsza część budowli zawiera pierwotne zabudowania mieszkalne właścicieli zamku, utrzymane w stylu gotyckim, teraz rozciąga się z nich wspaniały widok na okolice. Pośrodku zobaczymy XIII-wieczny donżon, w pobliżu - gotycką kaplicę z XV wieku i trzypiętrowy pałac romański, przebudowany na przełomie XV i XVI w. w stylu gotyckim.


 
 Lewocza,  Słowacja,  Słowacja,  Słowacki Raj,  Słowacja,  Spisz i kraina preszowska,  Levoca

Lewocza to 15-tysięczne miasto, dawniej stolica Spiszu. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1249 r. Rozwój miasto zawdzięcza dogodnemu położeniu przy szlakach handlowych. W 1950 r. stara część miasta, bogata w zabytki uznana została za rezerwat architektury. Rynek w Lewoczy zajmuje zabytkowy kościół św. Jakuba. Jest on największą gotycką świątynią na terenie Spiszu. Został wybudowany pod sam koniec XIV wieku na miejscu starej romańskiej budowli. Bogaty w średniowieczne i renesansowe malowidła, mieści 18 ołtarzy pochodzących także z tych epok oraz XVII-wieczne organy, które zostały skonstruowane przez Hansa Hummla - mieszkańca Krakowa. Za najcenniejszy zabytek kościoła uważa się olbrzymi (18,6 m!) ołtarz główny autorstwa Pawła z Lewoczy. Zdobią go dwumetrowe, drewniane figury Marii, św. Jakuba i św. Jana Ewangelisty. Skrzydła ołtarza ukazują sceny z życia świętego Jana oraz Ostatnią Wieczerzę. Ciekawostką jest ołtarz Panny Marii Snieżnej, na którym widnieje godło Polski. Zostało tam umieszczone na pamiatke spotkania królów-braci z dynastii Jagiellonów w roku 1494 r. Brali w nim udzial Wladyslaw - król Czech i Węgier, Jan Olbracht, ówczesny król Polski oraz Zygmunt, przyszły król Polski, później zwany Starym. Również przy rynku mieści się średniowieczny ratusz, później przebudowany w stylu renesansowym. Na jego południowej fasadzie znajdują się malowidła ścienne przedstawiąjace cnoty obywatelskie. Przy nich umieszczono "klatkę hańby" - pręgierz dla występnych kobiet. Piękne renesansowe kamieniczki tworzą specyficzny urok miasta. Szczególnie podziwiany jest Dom Thurzonów, rodu bankierów i kupców, znajdujacy się we wschodniej części rynku; Dom Mistrza Pawła, który należał do autora lewockiego oltarza. Obecnie w kamienicy tej znajduje się muzeum, prezentujące kopie i fotografie wszystkich dzieł stworzonych przez mistrza Pawła. W Domu Haina natomiast założono Muzeum Sztuki Spiskiej, prezentujące eksponaty sztuki od epoki średniowiecza po XIX wiek. Jesli ktoś chce je odwiedzić, mieści się ono w zachodniej części rynku. Góra Maryjna, która znajduje się w pobliżu miasta, jest celem corocznych pielgrzymek odbywających się pod koniec lipca. Neogotycka budowla z 1914 r. góruje nad miastem. Sanktuarium założono w XIII wieku jako ofiarę wotywną za uratowanie mieszkańców miasta od tatarskiej napaści. Odwiedził je papież Jan Pawel II podczas swojej pielgrzymki w 1995 r.


 
  następna strona 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Chopok-Jasna
Mała Fatra i Kraina Żylina
Nitra
Orawa
Słowacki Raj
Spisz i kraina preszowska
Tatry Niskie
Tatry Niskie - Liptov - Chopok
Tatry Zachodnie
Wielka Fatra
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com