wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Zaolzie,  Czechy,  Těšínské Beskydy

Tą potoczną nazwą jest nazywany zachodni, czeski rejon Śląska Cieszyńskiego. Nazwa pochodzi od rzeki Olzy, wyznaczającej granicę polsko-czeską. Charakterystyczna dla Zaolzia jest spora mniejszość polska, która stała się powodem konfliktu polsko-czeskiego w czasach międzywojennych. Obecnie obejmuje powiaty Karwina, część wschodnią powiatu Frydek-Mistek, wschodnią część powiatu i miasta Ostrawa. Stolica regionu, Cieszyn jest podzielone na dwie części rzeką Olzą - zachodnie dzielnice leżą w Czechach, a wschodnie w Polsce. Legenda o powstaniu miasta głosi, że właśnie tam spotkali się trzej słowiańscy bracia i bardzo się ucieszyli (stąd Cieszyn). Legenda może i naciągana, ale i tak warto zobaczyć Studnię Trzech Braci z bardzo ładnym, żelaznym "baldachimem". Jednym z niewielu przykładów nieprzebudowywanych budowli romańskich na polskich terenach jest XI-wieczna Rotunda na Wzgórzu Zamkowym. Po polskiej stronie można także odwiedzić Rynek Główny, ze studnią poświęconą patronowi strażaków, św. Florianowi. Cieszyn obsługuje także ruch graniczny między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Czeską.


 
 Kromeriz,  Czechy,  Morawy,  Kromeriz,  Czechy,  Morawy

Miasto nad Morawą, 29 tys. mieszkańców. Jego atrakcją są wpisane w 1998 roku na listę UNESCO ogrody i renesansowo-barokowy zamek biskupów ołomunieckich. Jego wnętrza są doskonale zachowane, mieści się w nich galeria obrazów malarzy tworzących w wiekach XV-XVIII, a także biblioteka ze zbiorem aż 40 tys. tomów. Otacza go piękny ogród w stylu francuskim, obejmujący obszar aż 64 ha. Dzięki nadrzecznemu położeniu w okolicach Kromeriz można również popływać kajakiem. Centrum miasta pochwalić się może pięknymi kamieniczkami, zabytkowymi kościołami, a także Arcybiskupią piwnicą win. Znajduje się tam również muzeum z ekspozycją archeologiczno-przyrodniczą, warta odwiedzenia jest także mennica biskupia.


 
 Praga,  Czechy,  Praga,  Czechy,  Praga,  Praga

Stolica Czech, subiektywnie rzecz ujmując jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Położone nad Wełtawą, liczące sobie ponad 1 mln mieszkańców i 1000 lat historii miasto przyciąga turystów z całego świata jak magnes. Nic dziwnego że miejska starówka została wpisana na listę UNESCO w 1992 r. Wystarczy wymienić takie zabytki jak zegar astronomiczny Orloj na wieży Ratusza Staromiejskiego (XIV w.), wzgórze Hradczany (katedra św. Wita, zamek, kościół św. Wacława, Złota Uliczka), żydowską dzielnicę Josefov, dzielnicę Mala Strana i most Karola (najstarszy kamienny most na świecie). Praga promieniuje niesamowitą atmosferą, charakterystycznym klimatem, który każdy odwiedzający zapamięta do końca życia i będzie chciał do tego miasta powrócić. Budowa jednej z najsłynniejszych tego typu budowli świata, Mostu Karola zajęła prawie całe półwiecze, została zakończona w 1402 r. Ozdobiono go aż trzydziestoma barokowymi rzeźbami, obecnie turyści oglądają współczesne ich kopie, ponieważ oryginały uległy zniszczeniu wskutek zanieczyszczeń atmosferycznych. Najbardziej znaną figurą na moście jest ta poświęcona św. Janowi Nepomucenowi. Przesąd mówi, że należy dotknąć tablicy umieszczonej poniżej rzeźby, a spełnią się najskrytsze marzenia. Na Hradczanach, królewskiej dzielnicy, turyści podziwiają zdecydowanie zbyt zatłoczoną w sezonie Złotą Uliczkę, dla której jednak warto się poświęcić. Jej nazwa pochodzi od mieszkających tam w późnym średniowieczu złotników (niektórzy mówią, że nawet alchemików). Jest to chyba najbardziej uroczy zakątek świata, a w domku oznaczonym numerem 22 mieszkał i tworzył Franz Kafka. Teraz domki zajęte są przez sklepy z pamiątkami. Wstęp na jej teren to wydatek 50 CZK. Poza nią Hradczany szczycą się imponującą gotycką katedrą św. Wita, oraz rezydencją prezydencką. Na Wyszehradzie, królewskiej siedzibie założonej przez Przemyślidów, odwiedzić można rotundę św. Marcina oraz kościół św. Piotra i Pawła. Ponadto w Pradze znajduje się siedziba muzeum Alfonsa Muchy, jednego z najważniejszych secesyjnych artystów. Turyści często odwiedzają dzienicę żydowską, Josefov, z zabytkowym cmentarzem, miejscem, gdzie urodził się Franz Kafka, ratusz, Wielka Synagoga pochodząca z XVI w. i inne. Przechodząc od strony Wełtawy na cmentarz żydowski po lewej stronie zobaczymy słynny "Tańczący Dom", chyba najbardziej znany obiekt nowoczesnej architektury.


 
 Zamek Bouzov,  Czechy,  Morawy,  Czechy,  Morawy,  Bouzov

Średniowieczny zamek położony w miejscowości o tej samej nazwie, został założony najprawdopodobniej w XIV wieku. Pierwszym właścicielem występującym w dokumentach jest niejaki Buz z Buzova. Urodził się tam ważny czeski król, Jerzy z Podiebradów (wsławił się tym, ze jako pierwszy europejski monarcha oficjalnie wyrzekł się katolicyzmu na rzecz sekty husyckiej). Do skonfiskowania go przez nazistów w 1939 r. był ostatnią siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego. Po II wojnie światowej nie został on zwrócony danym właścicielom. Miejsce to często służy jako plener filmowy. Bardzo atrakcyjne wnętrza budynku są udostępnione dla zwiedzających. Obecnie na zamku odbywa się wiele imprez - wystawy, koncerty i noce duchów i straszydeł. Na zwiedzanie obiektu należy poświęcić co najmniej 2 godziny. Do wyboru są cztery trasy wycieczkowe.


 
 Region Hany i Ołomuniec,  Czechy,  Morawy,  Ołomuniec,  Czechy,  Morawy

Nazwa regionu pochodzi od rzeki Hany przepływającej w pobliżu. Największymi atrakcjami tego terenu jest Zamek Bouzov (opisany szerzej poniżej), jaskinia Javoricka, Ołomuniec - ponad stutysięczne miasto w północnych Morawach, gdzie znajduje się Kolumna Trójcy Przenajświętszej z pozłacanymi figurami, zabytek wpisany na listę UNESCO. Warto zobaczyć tam katedrę św. Wacława, ratusz z zegarem astronomicznym, a także zabytkowe kamieniczki. Ołomuniec to drugi - po Pradze - największy zabytkowy zespół urbanistyczny. Nieopodal Ołomuńca warto odwiedzić Svati Kopecek - cel pielgrzymek. Ten zespół wotywny został zbudowany w stylu barokowym.


 
 Morawski Kras,  Czechy,  Morawy,  Moravský Kras,  Czechy,  Morawy

Położony ok. 25 km na północ od Brna, obejmujący wąwozy wapienne Morawski Kras jest odwiedzany przede wszystkim ze względu na jaskinie - najbardziej znane są Jaskinie Punkevni przy przepaści Macocha. Zjeżdża się do nich kolejką lub schodzi szlakiem, co zabiera ok. 2 godziny. W jaskiniach zobaczymy wspaniałe przykłady podziemnej rzeźby krasowej - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, makarony. Odwiedzający jaskinie zapamiętują najlepiej spływ podziemną rzeką (ok. 1,5 km), której wody przybrały turkusowy kolor. Pobliska przepaść Macocha jest najgłębsza w Europie Środkowej - ma aż 138 m. Na poziomie 92 m od górnej krawędzi przepaści znajduje się taras widokowy. Z Macochą łączy się legenda o kobiecie, która chcąc ratować własne dziecko próbowała zrzucić z przepaści własnego pasierba. Dziecko i tak umarło, więc jego matka rzuciła się ze skały z rozpaczy. Pasierb cudem przeżył. W czasach częstych samobójstw w epoce romantyzmu (spowodowanych popularnością książki Goethego "Cierpienia Młodego Wertera") przepaść Macocha była często odwiedzana przez turystów "w jedną stronę", dzięki czemu pobliskie przedsiębiorstwa pogrzebowe miały zapewnione stałe dochody. Mini-pociąg umożliwia dotarcie do pomniejszych jaskiń Morawskiego Krasu, np. Balcarka, gdzie stalagmity i stalaktyty przybierają różne barwy lub jaskinie Sloupsko-Sosuvskie, gdzie odnaleziono ślady człowieka neandertalskiego - szczątki i naskalne malowidła. W pobliżu Morawskiego Krasu leży Sławków, dawne Austeritz, gdzie odbyła się słynna "bitwa trzech cesarzy" w 1805 r. Na wzgórzu przy autostradzie można obejrzeć mapę przedstawiającą przebieg i strategię całego przedsięwzięcia.


 
 Frydek Mistek,  Czechy,  Morawy,  Czechy,  Morawy,  Frydek-Mistek

Stolica powiatu o tej samej nazwie, miasto położone w Republice Czeskiej, ok. 30 km od granicy polsko-czeskiej w Cieszynie. Leży na granicy Śląska Cieszyńskiego i Moraw, u stóp Beskidu Morawsko-Śląskiego. W średniowieczu Frydek stanowił gród księcia cieszyńskiego. Także on dzięki wybudowaniu Kościoła NMP pod koniec XVIII wieku stał się ośrodkiem pątniczym. Ponieważ Frydek i Mistek rozwijały się oddzielnie, posiadają one dwa historyczne centra. Przy rynku we Frydku można zobaczyć Zamek Książąt Cieszyńskich z XIV wieku i przylegające do niego ogrody. Mieszczą się tam również renesansowe i barokowe kamienice. Na zamku mieści się Muzeum Beskidów, gdzie mieszczą się dwie wystawy stałe: dotycząca zamku oraz ta opowiadająca o warunkach naturalnych i etnicznych pobliskich gór. Do kompleksu zamkowego należy barokowy kościół św. Barbary. Plac Wolności w Mistku jest zdobiony w kamienice z arkadami. W tej części miasta można także podziwiać rokokowy kościół św. Jana i Pawła i barokowy kościół Wszystkich Świętych. Frydek-Mistek stanowi idealną bazę wypadową dla turystów chcących spędzić czas na górskich szlakach, pokonując je pieszo bądź rowerem. Rozwija się tam baza narciarska, organizowane są nowe pola golfowe, w centrum miasta znajduje się kompleks kortów tenisowych. Żeglarze i miłośnicy windsurfingu mogą spędzić czas na wodach zalewu Olesna.


 
  następna strona 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Morawy
Praga
Těšínské Beskydy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com