wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Rejony górskie - północ kraju Gruzji,  Gruzja

Położona na wschód od Abchazji górska kraina Swanakie jak Uszba, Szchelba czy najwyższy - Szchara.Obszar Górnej Swanetii, wpisany w 1996 roku na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO, jest niedostępny z zewnątrz przez 7 miesięcy w roku. Mieszkndziej, dla autochtonów szczególnie ważną wartością jest honor, dlatego często zdarzają się tam wojny między rodzinami i dochodzi czasem do krwawej vendety, rodem z "Ojca Chrzestnego". Na terenie Swanetii znajduje się także naionu jest Mestia, do której prowadzi jedna, wąska, górska droga. Znajduje się tam lokalne muzeum posiadające zbiory sztuki sakralnej - ikony, inkrustowane krucyfiksy, etc. Charakterystyczne dla tego regionu są malutkie kościółki. O ile z zewnątrz nie są one zdobione żadnymi płaskorzeźbami, o tyle w środku znajduje się wiele malowideł naściennych, przedstawiających sceny biblijne oraz wizerunki świętych. Oprócz kościółków w Swanetii można podziwiać niezapomniane, górskie krajobrazy które przywodzą na myśl Alpy. W jednej z górskich dolin położona jest wioska Uszguli, najwyżej położona osada w Europie (przyjmując oczywiście, że Gruzja jest państwem europejskim, ponieważ stanowi to temat geograficznej polemiki), ok. 2400 m n.p.m. Jednak bardzo wysokie położenie tej osady powoduje, że jedyna prowadząca do niej droga tonie w śniegu przez 9 miesięcy w roku. Z powodu długiej izolacji wiele kaukaskich wiosek zachowało średniowieczny charakter, zdominowany przez wysokie wieże mające znaczenie strategiczne podczas najazdów z zewnątrz (jak już wcześniej wspomniano, mongolskich, perskich, tureckich, etc.). Później konkstrucje te adaptowano na pomieszczenia mieszkalne.
Leczchumi to mała kraina obejmująca górskie doliny w których bije wiele źródeł wód mineralnych. To bogactwo naturalne region zawdzięcza skomplikowanej budowie geologicznej - ruchom górotwórczym które spowodowały wypiętrzenie pasma Kaukazu i przemieszczenie warstw wodonośnych.
Racza to kolejny region górski położony na północy kraju. Można tam spróbować wspinaczki wysokogórskiej. Przez północ regionu przebiega pasmo wododziałowe, gdzie można podziwiać olbrzymie lodowce. Wody lodowcowe zasilają rwące górskie rzeki, które służą amatorom raftingu. Wspaniałym zabytkiem gruzińskiej architektury romańskiej jest pochodzący z X w. kościół w Nikorcmindzie. Cennym bogactwem również tej części kraju są wody mineralne, łągodniejsze w smaku niż najbardziej znana, mocno zmineralizowana Borżomi.
Bardzo interesującym zabytkiem położonym w górskim regionie Mtiuletia jest idealnie zachowana twierdza w Ananuri. Datuje się ją na XVI/XVII w. W środku tej twierdzy znajdują się dwa piękne kościoły ze świetnie zachowanymi zewnętrzymi rzeźbieniami. Forteca, przebudowywana w XVIII w. Pełniła swoją funkcję do XIX w. Przez Mtiuletię przebiega Gruzińska Droga Wojenna, w pobliżu której rozmieszczone jest miejscowe osadnictwo.
Chewi to kraina typowo wysokogórska, najbardziej charakterystyczny jest wygasły wulkan Kazbek, należący do grupy pięciotysięczników (5047 m n.p.m.). Etymologii nazwy tego regionu mozna doszukac się w gruzińskim słowie "chewi", czyli dolina. Jest to miejsce ważne strategicznie, ponieważ przez jego środek przebiega fragment Gruzińskiej Drogi Wojennej. Najbardziej imponujący w tym rejonie jest głęboki na 1,5 km Wąwóz Diarelski �czy się na północy granicą z Federacją Rosyjską. W Chewi stworzono rezerwat, który ma na celu ochronę unikalnej wysokogórskiej przyrody.
Nazwa innego małego, górskiego regionu - Chewsuretia - także pochodzi od gruzińskiego słowa oznaczającego dolinę. Region Tebulosmta (4492 m n.p.m.) uznawanym za najwyższy szczyt Czeczenii. Region ten zamieszkuje odmienna grupa etniczna - Chewsurowie, którzy podobnie jak Pszarowie zachowali pogańskie wierzenia swych przodków mimące na skałach.
Pszarowie zamieszkujący Pszawetię także kultywują dawne obyczaje. Pod koniec sierpnia obchodzą święto laszaroba u stóp gór, składają ofiary z owiec, odprawiają modły, którym przewodzi starzec-kapłan.Pszarowie zaj się na halach powyżej piętra lasów.
Maleńka Tuszetia, przez wieki izolowana od reszty świata, to kraina gdzie zasięg dróg kołowych dotarł dopiero pod koniec XX wieku. Trzeba zaznaczyć, że obszar ten obecnie jest prawie niezamieszkałyy. Jest to region szczególnie atrakcyjny dla turystyki pieszej ponieważ szczyty Kaukazu w tym miejscu stawiają przed wspinającymi się duże wyzwania.


 
 Centrum kraju Gruzji,  Gruzja,  Środkowa Gruzja Kartilia,  Gori,  Gruzja,  Środkowa Gruzja Kartilia

Gori, położone ok. 70 km na północny zachód od Tbilisi jest znane jako rodzinna miejsowość Józefa Stalina. Znajduje się tam jego muzeum poświęcone jego pamięci. Skalne komnaty tej twierdzy nadal robią na odwiedzających wrażenie.  Stolicą Centralnej Gruzji jest Gori. Leży tam uzdrowisko Borżomi gdzie biją gorące źródła Bakuriani. Szkawati, klasztor na górze w pobliżu wioski o tej samej nazwie a w nim piękne XIV-wieczne freski. Trzeba zwrócić uwagę, że północne rejony tej prowincji należą etnicznie do Południowej Osetii, która nie jest miejscem bezpiecznym.
Imeretia jest regionem gdzie przez pewien czas rezydowali gruzińscy królowie, dlatego zachowało się tam sporo ruin monarszych zamków i pałaców. W XV w. rejon ten był niepodległym państwem. Kutaisi, drugie co do wielkości miasto kraju położone jest ok. 80 km od wybrzeża Morza Czarnego a ok. 170 km na zachód od stolicy. Znajdują się tam ruiny świątyni Bagrati pochodzącej z XI wieku. 11 km od miasta znajduje się Gelati, zespół klasztorny z bogatymi freskami i katedra, założone przez króla Dawida Budowniczego w 1106. W średniowieczu działała tam akademia prowadzona przez mnichów, która była najważniejszym i największym ośrodkiem edukacyjnym i kulturalnym w Gruzji. Jest to kolejny gruziński zabytek, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1994 r. Klasztor nazywano niegdyś "nowym Athos". W Gelati znajduje się mozaika przedstawiająca Marię z Archaniołami pochodzącą z I poł. XII w., portret założyciela - Dawida Budowniczego, trzymającego model katedry, pochodzący z XVI w. Niestety, pierwotne murale w z XII w. w katedrze nie przetrwały, najstarsze jakie można zobaczyć pochodzą z XIII w. i znajdują się w jej południowej kaplicy. W Kutaisi urodziła się Katie Melua, wokalistka jazzowa.


 
 Wschodnie rubieże Gruzji,  Gruzja,  Kachetia

Interesującym zabytkiem jest zespół skalnych klasztorów w Dawit Garedża, położonego ok. 80 km od Tbilisi w pobliżu granicy z Azerbejdżanem. Pochodzi on z VIII w. Do samego klasztoru wchodzić nie można, ale można zwiedzić kaplicę z kopią świętego kamienia przewiezionego tam z Jerozolimy w VI w. przez króla Dawita. Autentyczny kamień znajduje się w katedrze Sioni w Tbilisi. Nad klasztorem, w górach zachowały się na skałach fragmenty fresków.
We wschodniej części kraju leży także duży region Kachetia znany z produkcji wina. Wykopaliska archeologiczne wykazały, że wionorośl hoduje się tam już od ok. 6-7 tys. lat. Równinę pokrywają żyżne gleby na których hodowane są także owoce, warzywa i drzewa morwowe potrzebne w hodowli jedwabników. W tej części Gruzji wydobywa się także ropę naftową. Jest to region bogaty także w cenne zabytki kultury takie jak klasztory w Szuwalcie, Gremi i Ikalto. Jego stolicą jest Telavi. Atrakcją Kachetii jest także przyroda bogata w endemity, znajduje się tutaj najstarszy prak narodowy Gruzji - Lagodekhi.


 
 Gruzińskie południe,  Gruzja

Meschetia, położona przy granicy z Turcją to kraina wielu zabytków, takich jak warownie, świątynie i zamki. Najsłynniejsza z nich jest Vardzia - skalne miasto. Zostało ono założone przez króla Grigorija III jako baza wojskowa. Vardzia zaczęła funkcjonować jako klasztor na polecenie wspomnianej wcześniej królowej Tamary, córki Grigorija III. Przez wiele wieków był to klasztor, częściowo zniszczony przez trzęsienie ziemi. Jego położenie było wynikiem zagrożenia perskiego. Klasztor składa się z setek mniszych cel - domków wydrążonych w skale oraz katedry, skarbca, stajni, pomieszczeń gospodarczych takich jak np. piekarnia. W czasach jego największej świetności klasztor zamieszkiwało 3 tysiące osób. Teraz mieszka tam jeszcze kilku mnich), ale większość z nich niestety nie zna angielskiego. Od kobiet wymaga się szczelnego ubioru zakrywającego ciało i włosy. Okolice skalnego miaest twierdza Khertvisi, pochodząca z X-XI w. Legenda mówi, że wcześniej stała tam także forteca, którą zburzyły wojska samego Aleksandra Wielkiego. Ciekawyeźbiła w wulkanicznym tufie olbrzymi kanion, osiągający głębokość 1 km.
Przy granicy z Turcją i Armenią leży kraina zwana Dżawachetia. Zinów przez Turków. Ciekawymi obiektami występującymi w tej części kraju są kurhany z epoki brązu. Warte odwiedzenia są także ruiny kopulatej bazyliki w Kumurdo, gdzie zachowały się inskrypcje sprzed tysiąca lat.


 
 Gruzja,  Gruzja

GRUZJA
GRUZJA (Sakartvelo) to republika demokratyczna położona na Zakaukaziu. Położona jest między 40 a 47º E i 44 - 47º N. Obszar 67,7 tys. km². Gruzja posiada prawie 2 tys. km granic, z czego 16% przypada na linię brzegową Morza Czarnego na zachodzie, na północy i wschodzie przebiega granica z Rosją, na południu z Azerbejdżanem, Armenią i Turcją.
Gruzja podzielona jest na 53 prowincje, na jej terenie wydzielono trzy republiki autonomiczne: Abchazję, Adżarię oraz Osetię Południową.

INFORMACJE:

Geografia
Gospodarka
Legendy
Historia Gruzji
Ludność
Kultura
Istotne informacje
Atrakcje turystyczne

Geografia
Zachodnią granicę stanowi wschodni brzeg Morza Czarnego, gdzie linia brzegowa jest słabo rozwinięta, brzegi na północy i południu są urwiste, w środkowej części niskie. Północny wschód kraju zajmują góry Kaukazu Wysokiego, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju - Szchara 5068 m n.p.m, inne wysokie szczyty to Janga i Kazbek. W centralnej części leży Nizina Kolchidzka. Dalej na południe przechodzi ona w góry Kaukazu Małego, który osiąga 2850 m n.p.m.
Rzeki Gruzji należą do zlewisk Morza Czarnego oraz Morza Kaspijskiego. Najdłuższa z nich to Mtkvari (po rosyjsku Kura, 1364 km). Największym jeziorem jest Paravani (37 km² powierzchni). W górach Kaukazu występują lodowce, granica linii wiecznego śniegu waha się między 2800 a 3600 m n.p.m. Gruzja jest bogata w mineralne i termalne wody podziemne, m.in. w Borżomi i Utzerze.
Na lasy przypada ok. 1/3 powierzchni kraju, na nizinach przeważają dęby i kasztany, w wyżej położonych obszarach sosny i jodły.
Kraj ten bogaty jest w złoża naturalne takie jak ropa naftowa, mangan, miedź, żelazo, arsen, a także w skały pochodzenia magmowego, np. bazalt.
Nad Morzem Czarnym panuje klimat śródziemnomorski, a wzdłuż pasma Kaukazu typowo górski. Gruzja położona jest w strefie klimatu podzwrotnikowego z umiarkowanie chłodną zimą i gorącym latem. Wysokie góry na północy osłaniają resztę kraju od zimnych podmuchów znad Rosji. Na wybrzeżu panuje klimat subtropikalny, charakteryzujący się wysokimi temperaturami i sporą wilgotnością, częstymi opadami. Średnia temperatura w tym rejonie to ok. 5ºC w styczniu i 22ºC w lipcu. Wschód kraju znajduje się pod wpływem klimatu kontynentalnego, który charakteryzują większe niż na wybrzeżu amplitudy roczne temperatur oraz obniżona wilgotność. W położonej na wschodzie kraju stolicy panują wysokie temperatury w lipcu i sierpniu.

Gospodarka
Dogodny klimat sprzyja rolnictwu, na Nizinie Kolchidzkiej oraz na wybrzeżu Morza Czarnego hoduje się zboże, owoce, warzywa, tytoń, herbatę. Dodatkowym atutem jest bogactwo złóż mineralnych. Dominuje przemysł tekstylny, chemiczny, maszynowy i metalurgiczny. Szansą dla dalszego uniezależnienia gruzińskiej gospodarki może być ropociąg BTC, który łączy złoża ropy naftowej Morza Kaspijskiego z tureckim wybrzeżem Morza Śródziemnego, przebiegający przez Tbilisi. Obecnie dzięki wsparciu Banku Światowego Gruzja stopniowo odbudowuje swoją gospodarkę zniszczoną po wojnie domowej, jednak w dalszym ciągu jest to kraj biedny.

Legendy
Najwcześniejsze dzieje Gruzji zwiazane są z kolonizacją grecką. Grecy umiejscowili w Kolchidzie kraj Złotego Runa, dokąd zmierzał Jazon wraz z wyprawą Argonautów. Kolonizatorzy przejęli także z miejscowych legend mit o Prometeuszu, tytanie, który zbuntował się woli bogów. Ponadto z wieloma miejscami w Gruzji łączą się legendy, których treść przytoczona jest przy opisie zabytków.

Historia Gruzji
Tereny dzisiejszej Gruzji są znane historykom już od II tysiąclecia p.n.e. Grecy nazywali je Kolchida i Iberia. W siódmym stuleciu p.n.e. narody zamieszkujące dzisiejszą Gruzję znajdowały się pod władaniem Persji i należały do 19-tej satrapii. W roku 66 p.n.e. Gnejusz Pompejusz przyłączył Gruzję do Imperium Rzymskiego. Gruzja jest jednym z pierwszych krajów, które przyjęły chrzescijaństwo, stało się to ok. 317 r. za panowania króla Miriana II. W średniowieczu kraj ten był obiektem częstych napaści ze strony Turków i Arabów. XI w. przypada na panowanie króla Dawida IV Budowniczego, który ustanowił nowe prawa, wojował z Turkami Seldżudzkimi i tym samym podniósł kraj z upadku. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych władców Gruzji. Złoty wiek Gruzji przypada na panowanie królowej Tamary (1184 - 1213), kiedy to kraj poszerzył swoje terytorium oraz nastąpił rozkwit literatury, nauk medycznych, filozofii i sztuki. W 1783 r. Gruzja przyjęła protektorat Imperium Rosyjskiego, a w latach 1801 i 1810 została do niego stopniowo włączona. Po inkorporacji władze zaczęły zwalczać odrębność narodową Gruzinów, Gruzja została zepchnięta do roli zaplecza surowcowego oraz rynku zbytu dla rosyjskiej gospodarki. 26.VI.1918 r. Sejm Zakaukaski ogłosił suwerenną Demokratyczną Republikę Gruzji, która 3 lata później została ponownie włączona do Rosji przez bolszewików i istniała jako Gruzińska SRR. Po odwilży Chruszczowa w Gruzji zanotowano rozwój gospodarczy, który jednak okupiono olbrzymią korupcją. 9.IV.1991 Gruzja ogłosiła niepodległość. W 1992 po wyborach prezydenckich władzę w kraju objął były sowiecki minister spraw zagranicznych Eduard Szewardnadze, co przyczyniło się do wybuchu wojny domowej. W listopadzie 2003 odbyły się wybory do parlamentu, które zostały sfałszowane przez rządzących, wywołało to falę pokojowych protestów, którą dziennikarze nazwali "rewolucją róż" (w analogii do portugalskiej "rewolucji goździków"). Nowe wybory w 2004 roku zakończyły się zwycięstwem partii nowo wybranego, prozachodniego prezydenta Michaiła Saakaszwili.

Ludność
Jest to kraj wielonarodowościowy. Z ok. 5,5 mln mieszkańców 84% to Gruzini, 6% to Ormianie, 6% Abchazi, ponadto występuje mniejszość rosyjska, osetyjska, grecka, ukraińska, kurdyjska i żydowska. Trzeba zauważyć, że Gruzini są także podzieleni na grupy zamieszkujące konkretne tereny kraju: zamieszkujący w rejonie Tuszetia Tuszowie, którzy mimo wiary chrześcijańskiej dalej czczą opiekuńczego boga Chati; Swanowie w Swanetii; Chewsurowie i Kistowie, także zamieszkujący Tuszetię; Megrelowie zajmujący tereny między ujściem rzeki Rioni a Górami Swaneckimi; Raczowie w rejonie Raczi; oraz dążący do uzyskania niepodległości Abchazji Abchazowie.
Najliczniej wyznawaną, a zarazem oficjalną religią jest prawosławie (82% ludności), następnie islam (10%). Kolejną dużą grupę stanowią wierni kościoła ormiańskiego oraz wyznawcy judaizmu. Katolicy stanowią zdecydowaną mniejszość. W większości cerkwi dostępnych dla turystów, od zwiedzających wymaga się skromnego ubioru, w szczególności długiej spódnicy lub spodni, a w sporadycznych przypadkach nakrycia głowy u kobiet (chusta). W niektórych rejonach gór Kaukazu Wysokiego możemy się spotkać z pozostałościami kultów pierwotnych, animistycznych, które występują w symbiozie z wyznawanym oficjalnie prawosławiem.

Kultura
Gruziński alfabet jest bardzo stary, szacuje się, że pochodzi on z V wieku przed Chrystusem. Średniowieczna kutura gruzińska pozostawała pod silnym wpływem kościoła prawosławnego. Do dziś z tych czasów zachowało się wiele cerkwi (liczących sobie prawie 1000 lat), a także ikony, ikonostasy, hagiografie świętych oraz rozmaite inkunabuły. Ponadto trzeba zwócić uwagę na to, że kultura Gruzji jest wypadkową kultur zachodu, Orientu, kultury arabskiej, ormiańskiej i ludowych kultur narodów Kaukazu, co przesądza o jej wyjątkowości i oryginalności na tle wielu innych. Gruziński Teatr Narodowy został założony w Tbilisi w 1791 r. W roku 1845 założono Muzeum Narodowe, a 6 lat później powstała Opera Narodowa. Kultura kraju bardzo ucierpiała podczas okupacji sowieckiej, która spowodowała unifikację i rusyfikację.

Istotne informacje
Oficjalnym językiem jest gruziński, dla turystów pomocna będzie znajomość języka rosyjskiego.
Ostrzeżenia: Odradza się odwiedzania terenów Abchazji, Południowej Osetii oraz bezpośredniego zbliżania się do granicy z Federacją Rosyjską z powodu zagrożenia porwaniem, nieuzasadnionym i niespodziewanym atakiem oraz trudnościami związanymi z posiadaniem wizy samozwańczego państwa - Abchazji, ponieważ wiąże się to z nieprzyjemnościami ze strony gruzińskiej. Ponadto obowiązują standardowe środki bezpieczeństwa: nie zaleca się chodzenia samemu, szczególnie w nocy, obnoszenia się z drogocennymi rzeczami, np. z wartościową biżuterią, w razie agresji nie reagować w podobny sposób, ponieważ może to tylko pogorszyć sytuację. Ponadto trzeba mieć świadomość, że Gruzja to teren aktywny sejsmicznie oraz że w Gruzji wystąpiły przypadki ptasiej grypy. Nielegalny wywóz dzieł sztuki jest surowo karany.
Żadne szczepienia nie są wymagane, natomiast występuje zagrożenie zarażenia cholerą, gruźlicą, dyfterytem i żółtaczką zakaźną, dlatego zaleca się szczepienia WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) oraz BTP (błonica, tężec, polio)oraz szczególną dbałość o higienę. Ostrzega się przed kąpielą w jeziorach, stawach, ponieważ mogą się tam pojawić zarazki cholery. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na jedzenie sprzedawane na bazarach oraz na wodę pochodzącą z sieci wodociągowej, ponieważ nie jest ona zdatna do bezpośredniego spożycia. Należy pić tylko wodę butelkowaną, nakaz ten obowiązuje szczególnie w Tbilisi. Publiczna służba zdrowia jest na bardzo niskim poziomie, a opieka medyczna dla turystów jest płatna. Wizyta w prywatnej klinice może kosztować od 15 do 40 USD. Mogą pojawić się problemy z dostawami w sieci elektrycznej.
Od 15 czerwca 2005 r. obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego wjazdu i pobytu w Gruzji do 90 dni. Przy wjeździe do Gruzji należy wypełnić deklarację celną i ankietę migracyjną.
W Gruzji obowiązuje lari GEL: 1 GEL = 1.7239 PLN. Od 2002 r. Gruzja wprowadziła nowe banknoty z zabezpieczeniem holograficznym (nominały to: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lari). Co prawda bankomaty są dostępne coraz powszechniej, ale można z nich korzystać używając tylko gruzińskich kart.


 
 Stolica-Tbilisi i jej okolice,  Gruzja,  Kaukaz,  Tbilisi,  Gruzja,  Kaukaz

Nazwa stolicy - Tbilisi pochodzi od gruzińskiego słowa "tbili" oznaczającego "gorący". Jest to związane z legendą o pajdują się źródła wód termalnych, które były używane w tureckich łaźniach w XIX i XX wieku.Tbilisi jest znane od IV wieku n.e. Przez miasto przebiegał jedwabny szlak co miało ogromny wpływ na jego rozwój. Było wielokrotnie zdobywane przez sąsiednie ludy i państwa (m.in. przez Arabów, Persów, Seldżuków, Turków i Rosjan). W czasie panowania rosyjskiego (od 1801) był to główny ośrodek gruzińskiego ruchu narodowego, a później również rewolucyjnego. Po rewolucji w Rosji stało się stolicą niepodległej Gruzji, w 1921 r. opanowana przez bolszewików nadal pełniła funkcję stolicy - jednak tym razem tylko republik radzieckich podporządkowanych ZSRR: Zakaukaskiej (1921-36) a następnie Gruzińskiej (1936-1991).Po przemianach roku 1991 Tbilisi stało się stolicą niezależnej Gruzji. Obecnie stolicę kraju zamieszkuje w przybliżeniu 1,7 mln osób. Miasto jest ważne nie tylko ze względu na ilość ludności czy pełnienie funkcji stołecznej, ale przede wszystkim istnieje jako główny ośrodek gospodarczy. Przypada na nie aż 56% produkcji krajowej. W Tbilisi mieści się także największy port lotniczy kraju, Novoaleksiejewka. Szczególnie warte zobaczenia w Tbilisi jest stare miasto, gdzie znajduje się twierdza Narikola datowana na IV wiek, której wejście schowane jest w założonych u jej stóp ogrodach. Była ona wielokrotnie przebudowywana, także w XIII w. na polecenie arabskiego emira. Na terenie fortecy wybudowano kościół świętego Mikołaja, w którym niedawno przeprowadznao prace konserwatorskie. Warto udać się na spacer brukowanymi uliczkami starego miasta, gdzie panuje niesamowita atmosfera przenikania się kultur zachodu i Orientu, a na werandach i w przydomowych ogródkach przesiadują przyjacielsko nastawieni autochtoni. Turyści chętnie odwiedzają bazylikę Anciskhati pochodzącą z VI w., świętą górę Matsminda oraz katedrę Sioni (jej budowa, rozpoczęta w IV w. trwała 64 lata), w której przechowywane są relikwie pamiętające początki chrześcijaństwa w Gruzji, m.in krucyfiks świętego Nino, który chrystianizował ten kraj. Niedawno, bo 26-go maja 2006 r. prezydent Saakaszwili uroczyście otwarł w Tbilisi Muzeum Okupacji Sowieckiej, założone w hołdzie tym, ktorzy polegli za wolną Gruzję. Ciekawostkę stanowi fakt, że Tbilisi jest pierwszą europejską stolicą, w której jedna z ulic została nazwana na cześć prezydenta USA, George'a W. Busha, który poparł gruzińską rewolucję róż.
Kilkanaście kilometrów od Tbilisi leży stara stolica kraju - Mckcheta. Założono ją ok 500 r. p.n.e. Ma ona status miasta-muzeum od 1968 r. Znajdują się tam m.in. największa świątynia w Gruzji - katedra Svati-Czkoweli (bogato reźbione fasady), ruiny starożytnej twierdzy Armazis-Ciche, kompleks monasteru Samtawro z XI w. w którym znajdują się liczne wyroby z brązu, ceramiki, a także ze srebra i złota. Całe miasto jest objęte statusem "miasta-muzeum" przez UNESCO od 1994 r. Kilka kilometrów za miastem położone są ruiny świątyni Dżwari z końca VI wieku. W Mckcheta znajduje się najprawdopodobniej najstarszy kościół w Gruzji, malutka cerkiew świętego Nino. Pochodzący z Kapadocji święty jest patronem kraju, chrystianizował on Gruzję w IV wieku.
W Bolnisi, na południowy wschód od stolicy, stoi bazylika pochodząca z V wieku.W Udabno znaleziono szczątki hominidów mające ok. 1 mln lat, rekonstrukcje tych istot znajdują się w Muzeum Narodowym w Tbilisi.


 
  następna strona 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Kachetia
Kaukaz
Środkowa Gruzja Kartilia
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com