wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Jaskinia Wolności,  Słowacja,  Chopok-Jasna,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Demianovska Dolina

Jaskinia Wolności to jedna z atrakcji Doliny Demianowskiej. Znajduje się kilkaset metrów nad drogą asfaltową. Została odkryta w 1921 r. Słynie ona z rozmaitych form naciekowych, znacznych różnic w poziomach (wiele schodów do pokonania), podziemnych jeziorek i potoków. Nacieki są nie tylko biało-szarawego koloru, dzięki występujących w wodzie pierwiastkach podziemne zjawiska krasowe przybrały także barwy różowe, fioletowe, żółte i czerwone. Kolorowe sa także jeziorka, co poznać można po ich oryginalnych nazwach: Winogronowe, Złote, Koralowe, Liliowe. Miejsce to może pochwalić się jaskniowymi perłami, "kamiennym słonkiem". Całkowita długość jaskiniowych chodników to prawie 9 km.


 
 Słowacki Raj,  Słowacja,  Słowacja,  Słowacki Raj

Słowacki Raj uważany jest za jeden z najładniejszych parków narodowych Europy, chroniący rzeźbę krasową tworzoną przez setki lat w wapiennym płaskowyżu. Obecnie obejmuje blisko 200 km2, a jego otulina to kolejne 130 km2. Jest to część pasma Rudaw Slowackich, których najwyższym szczytem jest Hawrania Skala o 1153 m n.p.m. Doliny, kaniony i wapienne pagórki przecina wiele wyznaczonych szlaków, przebiegających często na zawieszonych mostkach, platformach, drabinach. W południowych rejonach parku narodowego mieści się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, odkryta w 1870 r. w pobliżu wsi Stratena. Lód zastygł w niej formując kształty stalagmitów, wodospadów i wielu innych. Do zwiedzania udostępniono 475 m z 1232-metrowej trasy. We wnętrzu jaskini zimuje 12 gatunków nietoperzy. Od 2000 r. jaskinia znajduje się na liście UNESCO. Dalej znajdziemy sztuczne jezioro - Palcmanska Masa z położoną nad jego wodami wioską Dedinka - ośrodkiem sportów wodnych i zimowych. Leśne dróżki to często scieżki rowerowe. Na terenie Słowackiego Raju znajdziemy także miejsca dogodne do wspinaczki i sportów zimowych (ośrodki Mlynky, Dedinky, Biele Vody, Stratena-Dobsinska Ladowa jaskyna, Vernar i Cingov-Durkovec, oferujące stoki narciarskie o różnych stopniach trudności). Park narodowy chroni także rzadką roślinność alpejską, np. szarotki. Często na trasach różnych szlaków powtarzają się następujące miejscowości: Podlesok, Spisske Tomasovice, Cingov (na północy) oraz Stratena i Dedinky (na południu). Wybierając się na szlak trzeba mieć świadomość występowania trudniejszych odcinków, tj. drabinek, łańcuchów. Jednym z najciekawszych szlaków jest Chodnik Horskej służby, na pewnych odcinkach prowadzony po metalowych platformach wbitych w pionowe ściany dolin kilkanascie metrów nad lustrem wody - na pewno nie dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości! W wąwozach potoków przebiegają szlaki jednokierunkowe, prowadzące tylko z dołu do góry. Ciekawym miejscem jest Klasztorisko - polana, na której mieściła się średniowieczna osada zakonna. Ponieważ każde miejsce gdzie powstawał klasztor bylo uznawane za bramę niebios, nazywano ją "rajem", stąd nazwa "Słowacki Raj". Teraz na terenie ruin klasztoru kartuzów odbywają się prace wykopaliskowe. Na terenie Słowackiego Raju obowiązują zasady takie jak w normalnym parku narodowym - można chodzić tylko po wyznaczonych szlakach, nie wolno biwakować w miejscach do tego niewyznaczonych, i oczywiście - niszczyć przyrody.


 
 Morawski Kras,  Czechy,  Morawy,  Moravský Kras,  Czechy,  Morawy

Położony ok. 25 km na północ od Brna, obejmujący wąwozy wapienne Morawski Kras jest odwiedzany przede wszystkim ze względu na jaskinie - najbardziej znane są Jaskinie Punkevni przy przepaści Macocha. Zjeżdża się do nich kolejką lub schodzi szlakiem, co zabiera ok. 2 godziny. W jaskiniach zobaczymy wspaniałe przykłady podziemnej rzeźby krasowej - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, draperie, makarony. Odwiedzający jaskinie zapamiętują najlepiej spływ podziemną rzeką (ok. 1,5 km), której wody przybrały turkusowy kolor. Pobliska przepaść Macocha jest najgłębsza w Europie Środkowej - ma aż 138 m. Na poziomie 92 m od górnej krawędzi przepaści znajduje się taras widokowy. Z Macochą łączy się legenda o kobiecie, która chcąc ratować własne dziecko próbowała zrzucić z przepaści własnego pasierba. Dziecko i tak umarło, więc jego matka rzuciła się ze skały z rozpaczy. Pasierb cudem przeżył. W czasach częstych samobójstw w epoce romantyzmu (spowodowanych popularnością książki Goethego "Cierpienia Młodego Wertera") przepaść Macocha była często odwiedzana przez turystów "w jedną stronę", dzięki czemu pobliskie przedsiębiorstwa pogrzebowe miały zapewnione stałe dochody. Mini-pociąg umożliwia dotarcie do pomniejszych jaskiń Morawskiego Krasu, np. Balcarka, gdzie stalagmity i stalaktyty przybierają różne barwy lub jaskinie Sloupsko-Sosuvskie, gdzie odnaleziono ślady człowieka neandertalskiego - szczątki i naskalne malowidła. W pobliżu Morawskiego Krasu leży Sławków, dawne Austeritz, gdzie odbyła się słynna "bitwa trzech cesarzy" w 1805 r. Na wzgórzu przy autostradzie można obejrzeć mapę przedstawiającą przebieg i strategię całego przedsięwzięcia.


 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com