wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Park Narodowy Taman Nagara

Park ten słynny jest z ogromnego bogactwa roślinności i zwierząt, a zawdzięcza to ogromnemu zróżnicowaniu krajobrazu. Jest to jeden z najstarszych parków liczący ponad 130 milionów lat.


 
 Słowacki Raj,  Słowacja,  Słowacja,  Słowacki Raj

Słowacki Raj uważany jest za jeden z najładniejszych parków narodowych Europy, chroniący rzeźbę krasową tworzoną przez setki lat w wapiennym płaskowyżu. Obecnie obejmuje blisko 200 km2, a jego otulina to kolejne 130 km2. Jest to część pasma Rudaw Slowackich, których najwyższym szczytem jest Hawrania Skala o 1153 m n.p.m. Doliny, kaniony i wapienne pagórki przecina wiele wyznaczonych szlaków, przebiegających często na zawieszonych mostkach, platformach, drabinach. W południowych rejonach parku narodowego mieści się Dobszyńska Jaskinia Lodowa, odkryta w 1870 r. w pobliżu wsi Stratena. Lód zastygł w niej formując kształty stalagmitów, wodospadów i wielu innych. Do zwiedzania udostępniono 475 m z 1232-metrowej trasy. We wnętrzu jaskini zimuje 12 gatunków nietoperzy. Od 2000 r. jaskinia znajduje się na liście UNESCO. Dalej znajdziemy sztuczne jezioro - Palcmanska Masa z położoną nad jego wodami wioską Dedinka - ośrodkiem sportów wodnych i zimowych. Leśne dróżki to często scieżki rowerowe. Na terenie Słowackiego Raju znajdziemy także miejsca dogodne do wspinaczki i sportów zimowych (ośrodki Mlynky, Dedinky, Biele Vody, Stratena-Dobsinska Ladowa jaskyna, Vernar i Cingov-Durkovec, oferujące stoki narciarskie o różnych stopniach trudności). Park narodowy chroni także rzadką roślinność alpejską, np. szarotki. Często na trasach różnych szlaków powtarzają się następujące miejscowości: Podlesok, Spisske Tomasovice, Cingov (na północy) oraz Stratena i Dedinky (na południu). Wybierając się na szlak trzeba mieć świadomość występowania trudniejszych odcinków, tj. drabinek, łańcuchów. Jednym z najciekawszych szlaków jest Chodnik Horskej służby, na pewnych odcinkach prowadzony po metalowych platformach wbitych w pionowe ściany dolin kilkanascie metrów nad lustrem wody - na pewno nie dla tych, którzy cierpią na lęk wysokości! W wąwozach potoków przebiegają szlaki jednokierunkowe, prowadzące tylko z dołu do góry. Ciekawym miejscem jest Klasztorisko - polana, na której mieściła się średniowieczna osada zakonna. Ponieważ każde miejsce gdzie powstawał klasztor bylo uznawane za bramę niebios, nazywano ją "rajem", stąd nazwa "Słowacki Raj". Teraz na terenie ruin klasztoru kartuzów odbywają się prace wykopaliskowe. Na terenie Słowackiego Raju obowiązują zasady takie jak w normalnym parku narodowym - można chodzić tylko po wyznaczonych szlakach, nie wolno biwakować w miejscach do tego niewyznaczonych, i oczywiście - niszczyć przyrody.


 
 Jezioro Plitwickie,  Chorwacja,  Lika - Karlovac,  Plitvice

Jeziora Plitwickie (Plitvicka Jezera) - park narodowy leżący w regionie Lika. Jest to zespół 16 jezior i wielu kaskad znajdujących się na różnej wysokości.
Woda spada z jeziora Proscansko do rzeki Korana poprzez system kaskad, strumyczków i jezior. Największy wodospad liczy 72m wysokości. Jeziora mienią się kolorami od zielonego do niebieskiego, tworząc wraz z otaczającą zielenią niezapomniane widoki. Zwiedzanie odbywa się poprzez spacer drewnianymi kładkami nad wodą.
Jeziora Plitvickie stanowią Park Narodowy położony w centralnej części Chorwacji. Jeziora powstały wskutek ruchów tektonicznych i procesów krasowych, leżące na różnych poziomach, są połączone 92 wodospadami i kaskadami, a woda ma unikalny, turkusowo-zielony kolor. Woda ukształtowała dolinę z dziesiątkami skalnych progów i barier, tworząc fantazyjne kształty. Najdłuższy wodospad - Galovački Buk - spada z wysokości 20 metrów. Cały teren można zwiedzać, poruszając się po drewnianych kładkach i mostkach zbudowanych nad brzegami, ale jest to dosyć męczący 18 kilometrowy spacer. Dużo łatwiej jest wsiąść na drewnianą tratwę, zabudowaną ławeczkami i daszkiem, która opływa dostępne dla niej jeziora.
Najszybsza metoda poruszania się po Parku to elektryczna kolejka z oszklonymi wagonami, największa frajda dla dzieci.
Cena wstępu (zależna od pory roku) ok. 14 Eur.


 
 Pola Marsowe,  Francja,  Ile de France,  Paryż

Pola Marsowe to przestrzeń między Wieżą Eiffla a Ecole Militaire, na terenie 7 arrondisement. W 1790 odbyły się tam pierwsze obchody uczczenia wybuchu Wielkiej Rewolucji Francuskiej, czyli Fete de la Federation. W rok później Pola stały się miejscem krwawej rzezi mieszkańców Paryża, który zebrał się nad projektem detronizacji króla Ludwika XVI. Żołnierze zebrani na placu otworzyli do tłumu ogień, zabijając 50 ludzi.


 
 Faunia - tematyczny park przyrody,  Hiszpania,  Madryt,  Madryt

Faunia park przyrody to nie lada atrakcja dla fanów roślin i kwiatów. Adres: Avenida de las Comunidades, 28, Madrid; Więcej na stronie: www.faunia.es


 
 Casa de Campo - park,  Hiszpania,  Madryt,  Madryt

Casa de Campo to największy park Madrytu, a jednocześnie wspaniała panorama na miasto. Najłatwiej tam dostać się kolejką linową - start koło stacji metra Arguelles. Z góry rozpościera się widok na Pałac Królewski. W Casa Campo znajduje się ZOO, wesołe miasteczko oraz wiele ścieżek spacerowych, które prowadzą do przeróżnych atrakcji jak: boisko, staw z łódkami Lago, ściana wspinaczkowa, muzykami na żywo, mimami, ekwadorskie otwarte kuchnie serwujące potrawy mięsne, warzywa, kukurydzę prosto z wielkich garków. Casa de Campo to najbardziej lubiane miejsce na weekendy przez rodziny z dziećmi. Są tu wręcz doskonałe warunki do spędzania wolnego czasu z dziećmi. Ilość zieleni, ustronne miejsca, własne obozowisko czynią ten park wspaniałym miejscem na wypoczynek. Do parku Casa de Campo możemy dotrzeć też metrem.


 
 Park Retiro

Trochę swobody i spokoju znajdziesz w królewskim parku, który graniczy ze starówką Madrytu. Park Retiro imponuje harmonią, architekturą i roślinnością. W pobliżu znane muzea Prado, Sofia, Thyssen-Bornemisz. W sercu parku znajduje się Dom Rybaka, Pałac Kryształowy i malowniczy staw. Magiczny Pałac Kryształowy został zaprojektowany w 1850 roku przez Ricarda Velazqueza Bosco zainspirowanego londyńskim Crystal Palace. Pierwsza wystawa odbyła się w 1887 - prezentacja roślin z Filipin. Współcześnie odbywają się tutaj wystawy dzieł sztuki. Ciekawostką jest pomnik szatana w pobliżu Pałacu Kryształowego - przedstawiającego upadłego anioła odchylonego do tyłu i uchwyconego jakby w momencie spadania w czeluści wrót piekieł. Adres: www.parquedelretiro.com


 
 Ogrody Jardines Botanicos,  Hiszpania,  Madryt,  Madryt

Ogród Botaniczny Jardines Botanicos to jeden z kolejnych rekreacyjnych miejsc w Madrycie, miejsce spotkań młodzieży, pierwszych miłości, uścisków i pocałunków. Ogrody są otwarte dla zwiedzających.


 
 Ogrody Jardines Sabatiniego,  Hiszpania,  Madryt,  Madryt

Warte zwiedzania ogrody Sabatiniego sąsiadują z królewskim pałacem El Palacio. Są miejscem spacerów, miłosnych wyznań i chwilą tchu pomiędzy zwiedzaniem kolejnych miejsc w Madrycie.


 
 Zabytki i ciekawe obiekty w Pszczynie
Zabytki i ciekawe obiekty w Pszczynie...

 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com