wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Św. Klara z Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Zakonnica Klara urodziła się w 1193 lub 1194 roku w Asyżu w regionie Umbria. Widząc los św. Franciszka zdecydowała się na ubogie monastyczne życie, tworząc pierwszy zakon klarysek. Jej świętość i działania przyczyniły się do poparcia przez papieża Innocentego IV, który osobiście udzielił jej wiatyku, a Aleksander IV, wcześniejszy protektor zakonu franciszkańskiego kanonizował ją w 1255 roku. W bazylice św. Klary spoczywają relikwie św. Klary, a obecnie wystawione w kaplicy Porcjunkula. Św. Klara przedstawiana jest z krucyfiksem, monstrancją, lilią lub lampą w ręce. Ubrana w brązowy habit przepasany białym sznurem z trzema więzami symbolizującymi między innymi ubóstwo. Elementami duchowości klariańskiej, zbliżonej do sposobu życia franciszkańskiego są: praktyka pokuty, życie ewangelią, trwanie w dobrowolnym ubóstwie, zabieganie o braterstwo chrześcijańskie, wierność kościołowi katolickiemu, święte milczenie, zachowanie klauzury. Św. Klara jest patronką miasta Asyż, Florencji, zakonu klarysek i kapucynek, bieliźniarek, hafciarek oraz praczek i osób chorych na oczy. W 1956 roku została ogłoszona patronką radia, telewizji i malarzy.


 
 Św. Antonii z Padwy,  Włochy,  Wenecja Euganejska,  Padwa

Pochodził z bogatej portugalskiej szanowanej rodziny. Ochrzczono go imieniem Ferdynand. Do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna wstąpił mając 20 lat. Był filozofem, studiował dzieła klasyków łacińskich i święte księgi. Przeniósł się następnie do Opactwa Świętego Krzyża w Coimbrze, ówczesnej stolicy Portugalii. W 1219 otrzymał święcenia kapłańskie. Długo był pod wpływem franciszkanów krzewiących wiarę w Maroko, dlatego w 1220 roku wstąpił do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych) i przyjął imię Antoni. Zajął się rozbudową myśli św. Franciszka i przygotowywał kazania, na których gromadziły się tłumy. Próbował krzewić wiarę w muzułmańskim Maroko, ale choroba uniemożliwiła mu kontynuowanie tej drogi. Pojechał do Włoch i w pobliżu Forli pracował w przytułku dla ubogich. W Lombardii głosił Ewangelię i kazania. Wykładał teologię w Montpellier i Tuluzie. Pracował jako wysłannik kapituły. Papież Grzegorz IX nazwał kazania św. Antoniego „szkatułą Biblii". 30 maja 1227 jako młody człowiek został prowincjałem regionu Emilia-Romania. W czerwcu 1230 roku osiadł w klasztorze św. Marii w Padwie. W następnym roku zachorował na puchlinę wodną i zmarł mając 36 lat. Za życia zwano go młotem na heretyków. Był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII wieku. Uważa się, że pewnej nocy Dzieciątko Jezus odwiedziło Antoniego, ucałowało i powiedziało, jak bardzo go kocha. Dlatego też święty Antoni jest często przedstawiany z Dzieciątkiem na ręku. W bazylice św. Antoniego w Padwie znajduje się jego grobowiec, który tłumy ludzi odwiedzają i dotykają ręką lub całują oraz relikty w postaci języka i podbródka.


 
 Św. Franciszek z Asyżu,  Włochy,  Umbria,  Asyż

Św. Franciszek - Jan Bernardone urodził się w Asyżu w 1182 roku. Był synem zamożnego kupca Piotra Bernardone, który po powrocie z wyprawy kupieckiej z Francji do imienia syna Jana dodał Franciszek. Franciszek jako młodzieniec lubił śpiew, poezję i ekstrawaganckie ubiory. Prowadził beztroski i swawolny tryb życia. Jako dorosły młodzieniec w wieku 21 lat bierze udział w wojnie z Perugią. Dostaje się do niewoli. W niewoli spędza ponad rok. Zwolniony zostaje ze względu na zły stan zdrowia. Po powrocie żyje w odosobnieniu i nastroju zmiennym. Jednak w 1205 roku ponownie bierze udział w wojnie pomiędzy Fryderykiem II a papieżem. W Spoleto podczas snu nawiedza go głos boży, który wzywa go do zmiany życia. Wraca do Asyżu, modli się, umartwia, pomaga biednym i chorym. W kościele św. Damazego słyszy głos boży: „napraw mój kościół", i postanawia zmienić boży głos w czyn. Ale aby zebrać środki na odbudowę kościoła kradnie ojcu dobytek i sukna. Ojciec nie rozumiejąc postępowania syna wydziedzicza go. Syn opuszcza dom rodzinny i zajmuje się odbudową zniszczonych kościołów. W tym okresie panuje duże rozluźnienie w kościele katolickim i ludzie przestają uczestniczyć w życiu kościoła i kłaść środki na remonty i odbudowę kościołów. Dlatego postępowanie św. Franciszka znajduje zainteresowanie w kręgach kościelnych. Św. Franciszek 24 lutego 1208 roku czytając Ewangelię o rozesłaniu uczniów sam spostrzega sens swojej misji i rozumie, że celem jest odnowa kościoła targanego wewnętrznymi niepokojami i herezjami. Zakłada zakon Braci Mniejszych, franciszkanów w 1209 roku, który poprzez wędrówkę zajmuje się szerzeniem wiary katolickiej. Przychodzi mu z pomocą św. Klara, która zakłada klasztor klarysek. W 1221 roku powstaje zakon dla świeckich tzw. trzeci. Uczestniczył w soborze laterańskim IV. Odbył podróż na Wschód, do Ziemi Świętej. Jest twórcą mimodramu Narodzenia Chrystusa, który zainscenizował w Greccio, czym dał początek tzw. „jasełkom", żłobkowi. Na koniec swojego żywota przeniósł się do Alvernii, w której spędził resztę swojego życia. Tam podczas 40-dniowego postu 14 września 1224 roku otrzymał stygmaty Męki Pańskiej. Umierał 3 października 1226 roku, konając kazał się zwlec z łoża na zimną ziemię, zwlec z siebie odzienie. Rozkrzyżował przebite stygmatami ręce. Odszedł z psalmem 141. Miał 45 lat. Wywarł ogromne wrażenie na życie duchowe i artystyczne średniowiecza, jego wdzięk i życie stało się celem naśladowania. Przyczynił się do rozwoju kościoła. Św. Franciszek został patronem wielu zakonów m.in. franciszkanów, albertynów, kapucynów, franciszkanów konwentualnych, bernardynek, klarysek, kapucynek, koletanek, tercjarzy, Włoch, Asyżu, Bazylei, aktorów, ekologów, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów.
W dwa lata po śmierci został kanonizowany przez papieża Grzegorza IX.


 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com