wybierz język:
pl en de ru gr sk nl fr uk hu hr es ua it ro zh ar bg da cs lv ja
 
 
 Strona główna   Obiekty   Opinie   Przewodniki   Foto galerie   Kalendarz   Dyskusje   Wiadomości   
                 
Przewodniki
 Liptowska Mara,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok

Liptowska Mara to zapora zbudowana na rzece Wag. Wybudowana dostała między 1969 a 1975 rokiem. Jej wysokość to 45 m. Zbiornik wodny (27 km2) powstały dzięki zaporze jest miejscem dogodnym do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglowanie, windsurfing, lub zwykła kąpiel. Nazwa zapory pochodzi od wioski, która musiała zostać zatopiona przy okazji powstania zbiornika, ten sam los spotkał także m.in. Liptowska Sielnice, Parizowce i Sokolice. Przesiedlić musialo się stamtąd ok. 1000 ludzi. Zabytkowe budynki, które znajdowały sie we wsiach zostały przeniesione do skansenu w Przybylinie.


 
 Rafting w Słowacji,  Słowacja

Ponieważ Słowacja jest generalnie górzystym terenem poprzecinanym rzekami, stanowi ona bardzo dogodne miejsce do uprawiania raftingu. Popularna wsród amatorów tego sportu jest rzeka Biały Vah [trudność WW II (III+)]. Rzeka Bela jest jedną z najbardziej rwących rzek, ale można urządzać na niej spływy tylko w okresie wiosennym, kiedy jest ona żeglowna. Miasto Liptovsky Mikulas oferuje także sztuczny tor wodny z przeszkodami. Najbardziej polecany jest on osobom z niedużym doświadczeniem w raftingu, ale oczywiście nie takim, które np. boją się wody. Spływ torem odbywa się z odpowiednio przeszkolonym przewodnikiem i trwa ok. 2 godziny. Również mało doświadczonym wodniakom radzi się wybrać np. na spływ Oravą. Trudność jest znikoma, ale dla rodzin z dziećmi będzie to niezapomniana przygoda.


 
 Tatralandia,  Słowacja,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Słowacja,  Tatry Niskie - Liptov - Chopok,  Tatralandia

Ten kuszący wodnymi atrakcjami największy na Słowacji park wodny znajduje się na granicy miasta Liptowski Mikulasz. Do kompleksu należy aż 9 basenów (wypełnionych leczniczą wodą termalną o temperaturze od 27 - 38°C, 6 otwartych cały rok), 21 zjeżdżalni odkrytych i tzw. rur, w tym najdłuższa na Słowacji oraz unikalna zjeżdżalnia na tratwach, prądy wodne, kąpiele bąbelkowe, wyrastające z wody bezpieczne ścianki wspinaczkowe, plac zabaw dla dzieci małych i dużych, gdzie mieszczą się labirynty, Bubble City - dmuchane zamki uwielbiane przez dzieci, a także Tarzania - tor przeszkód na linach. Rodzice mogą zostawić pociechy pod opieką animatorów, a sami udać się na masaż czy na siłownię. Mogą także skorzystać z oferty pobliskiego wellness centrum Tatra-Ther-Vitale - sauny wszelkiego rodzaju, terapie aromatyczne, solarium, grota solna i wiele innych. Dodatkową atrakcją dla całej rodziny jest Western City, gdzie organizuje się rozmaite zabawy np. "napad na pociąg", "poszukiwanie złota", konkursy, zabawy taneczne. Codziennie odbywają się w Tatralandii konkursy z nagrodami. Na terenie ośrodka znajduje się również Holliday Village Tatralandia, dzięki któremu można spędzić w Tatralandii kilka dni, ponieważ znajduje się tam sklep, kantor, zadaszony taras i inne. Jest tam również możliwość wykupienia wycieczki fakultatywnej, np. wypadu narciarskiego do ośrodka Jasna Niskie Tatry, oferującego 29 km tras narciarskich, 16 wyciągów narciarskich, wyciągi krzesełkowe sześcio-, cztero- i dwuosobowe, a także jedną kolejkę linową.


 
 Jezioro Plitwickie,  Chorwacja,  Lika - Karlovac,  Plitvice

Jeziora Plitwickie (Plitvicka Jezera) - park narodowy leżący w regionie Lika. Jest to zespół 16 jezior i wielu kaskad znajdujących się na różnej wysokości.
Woda spada z jeziora Proscansko do rzeki Korana poprzez system kaskad, strumyczków i jezior. Największy wodospad liczy 72m wysokości. Jeziora mienią się kolorami od zielonego do niebieskiego, tworząc wraz z otaczającą zielenią niezapomniane widoki. Zwiedzanie odbywa się poprzez spacer drewnianymi kładkami nad wodą.
Jeziora Plitvickie stanowią Park Narodowy położony w centralnej części Chorwacji. Jeziora powstały wskutek ruchów tektonicznych i procesów krasowych, leżące na różnych poziomach, są połączone 92 wodospadami i kaskadami, a woda ma unikalny, turkusowo-zielony kolor. Woda ukształtowała dolinę z dziesiątkami skalnych progów i barier, tworząc fantazyjne kształty. Najdłuższy wodospad - Galovački Buk - spada z wysokości 20 metrów. Cały teren można zwiedzać, poruszając się po drewnianych kładkach i mostkach zbudowanych nad brzegami, ale jest to dosyć męczący 18 kilometrowy spacer. Dużo łatwiej jest wsiąść na drewnianą tratwę, zabudowaną ławeczkami i daszkiem, która opływa dostępne dla niej jeziora.
Najszybsza metoda poruszania się po Parku to elektryczna kolejka z oszklonymi wagonami, największa frajda dla dzieci.
Cena wstępu (zależna od pory roku) ok. 14 Eur.


 
 Manzanares Rio
Manzanares — Rio Manzanares rzeka w środkowej Hiszpanii, dopływ Jaramy, która z kolei jest dopływem Tagu. Ma swoje źródła w sierra de Guadarrama, w Ventisquero de la Condesa, na południowym zboczu Sierra de la Cuerda Larga, blisko la Bola del Mundo, przepływa przez Madryt, który rozdziela metropolię, tworząc naturalną granicą starego miasta.

 
  Rodzaje Przewodniki :
Wybierz rodzaj przewodnika który chcesz przeczytać :
ciekawostki
inne
jaskinie
most
muzeum
obiekty sakralne
osoba
parki
praktyczne informacje
przewodnik
rzeka
sanktuaria
stacja narciarska
targ
transport
trasy turystyczne
zabytki
zamki i pałace
zbiorniki wodne
zwiedzanie miasta

 

  Regiony :
Wybierz region o którym poszukujesz informacji :
Albania
Andora
Bułgaria
Chorwacja
Czechy
Francja
Grecja
Gruzja
Hiszpania
Irlandia
Malezja
Malta
Monako
Polska
Słowacja
Słowenia
Sri Lanka
Tunezja
Tunezja Djerba
Turcja
Węgry
Wielka Brytania
Włochy
Wyspa Wielkanocna

Aktualnie serwis posiada 12641 zarejestrowanych obiektów, z czego 2189 posiada uzupełniony opis.
24trips.com Ltd. United Kingdom, 5 London Road, London SW17 9JR, Registred no.: 07670843
Biuro w Polsce: +48 33 813-90-00, +48 509 878 000
www.24trips.com e-mail: poland@24trips.com